
Każda ciąża jest inna. U niektórych kobiet niemal nie występują objawy ciąży, a inne cierpią z powodu np. mdłości i wymiotów przez cały pierwszy trymestr lub dłużej. Zdarza się, że w ciąży pojawiają się objawy, które mogą wskazywać na różne schorzenia, a także na zagrożenie zdrowia lub życia przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Jakie objawy powinny zaniepokoić? Kiedy udać się do lekarza? Wyjaśniamy.
Typowe objawy ciąży – kiedy powinny skłonić do wizyty u ginekologa?
Od początku ciąży kobiety zmagają się z różnymi dolegliwościami. To m.in. poranne mdłości, wymioty, brak apetytu lub nadmierny apetyt, zmęczenie, senność, osłabienie oraz ogólne złe samopoczucie, które może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Choć pierwsze objawy ciąży świadczą przede wszystkim o prawidłowym przebiegu fizjologicznych zmian, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciąży oraz rozwój zarodka, to nie zawsze mamy do czynienia z brakiem zagrożenia dla zdrowia ciężarnej oraz zdrowia dziecka. Kobieta ciężarna powinna udać się do lekarza prowadzącego ciążę, gdy pojawiające się u niej dolegliwości budzą niepokój, są wyjątkowo intensywne lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Natychmiastowa konsultacja ginekologiczna jest niezbędna, gdy:
- dojdzie do plamienia lub krwawienia z dróg rodnych,
- pojawi się ból brzucha,
- kobieta odczuwa nadmierne osłabienie, któremu towarzyszą gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie,
- mdłości i wymioty uniemożliwiają spożywanie posiłków i przyjmowanie płynów.
Powyższe objawy mogą wystąpić w pierwszym trymestrze ciąży lub na późniejszym etapie jej trwania. Jeżeli przyszłą mamę niepokoi jej samopoczucie, to nie powinna ona zwlekać z wizytą u ginekologa. Doświadczony lekarz np. dr Anna Kluz-Kowal, która prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny w Białymstoku, nie bagatelizuje obaw przyszłych mam, zawsze służąc wsparciem oraz wykonując niezbędne badania, które pozwalają potwierdzić lub rozwiać obawy kobiety ciężarnej. Dzięki stałemu kontaktowi z lekarzem prowadzącym ciążę przyszła mama może uspokoić emocje i zyskać pewność, że właściwie dba o własne zdrowie i zdrowie nienarodzonego dziecka.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży, oprócz powyższych objawów, do wizyty u ginekologa powinny skłonić:
- senność, osłabienie i szybkie przybieranie na wadze – objawy te mogą wskazywać na cukrzycę ciążową,
- ból w nadbrzuszu, mdłości i wymioty – objawy te mogą wskazywać na zespół HELP,
- uporczywy świąd skóry, zażółcenie oczu i powłok skórnych – objawy te mogą wskazywać na cholestazę ciążową,
- obrzęk kończyn i twarzy – może wskazywać na problemy z nerkami lub nadciśnienie,
- brak ruchów płodu lub osłabienie jego aktywności.
Objawy, które mogą wskazywać na poronienie lub przedwczesny poród
Każda przyszła mama powinna znać zarówno objawy poronienia, jak i przedwczesnego porodu, dzięki czemu będzie mogła w porę zareagować i zgłosić się do lekarza. Objawy poronienia to przede wszystkim:
- nasilający się ból brzucha,
- występowanie skurczów macicy,
- plamienie lub krwawienie z dróg rodnych.
Rozpoczynającemu się poronieniu może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie i uczucie niepokoju. Każde plamienie i krwawienie z dróg rodnych oraz występowanie bólu w podbrzuszu trzeba jak najszybciej skonsultować z ginekologiem.
Na przedwczesny poród wskazuje wystąpienie skurczów macicy przed 38 tygodniem ciąży oraz sączenie się lub odejście wód płodowych przed 38. tygodniem ciąży. I w tym przypadku niezbędna jest natychmiastowa konsultacja ginekologiczna.