Piękny ogród potrafi nie tylko cieszyć oko, ale również być miejscem dla relaksu, czy oderwania się od codziennych obowiązków. Budując dom, często chcielibyśmy by również teren wokół niego był zadbany i stał się częścią integralną dla budynku.

Aranżacja ogrodów to nierzadko zupełnie nowy temat dla osób inwestujących w budowę domu, dlatego warto się do niego dobrze przygotować, a być może pokusić się o zasięgnięcie opinii wśród specjalistów w dziedzinie ogrodnictwa. O czym należy pomyśleć, nim zaczniemy zakładać ogród?

Pierwsze kroki w planowaniu ogrodu

O ogrodzie warto pomyśleć, nim jeszcze ciężkie maszyny niezbędne do wybudowania domu, wjadą na naszą działkę. W pierwszym etapie należy zdecydować jakie, obecne na gruncie krzewy i drzewa, chcemy zachować. Wybrane rośliny powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć, by było to widoczne i jasne dla pracowników budowlanych, że nie mogą ich uszkodzić. Kolejną ważną kwestią jest ustalenie z kierownikiem budowy zasad składowania materiałów niezbędnych dla budowy, w taki sposób by były łatwe do sprzątnięcia i ich obecność nie wróżyła problemów z usuwaniem ich z posesji.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy, należy sprawdzić jakość gleby znajdującej się na działce i zaplanowanie odpowiedniego zabezpieczenia gleby próchniczej, którą później będziemy mogli wykorzystać. Zakładanie ogrodów na glebie zniszczonej przez działalność ciężkich maszyn jest procesem żmudnym i nastręczającym wiele trudności.

Gdy dom już stoi

Ostatni robotnik opuścił już plac budowy, więc możemy zacząć działać w kierunku tworzenia naszej wymarzonej przestrzeni wokół domu. Jeszcze przed sadzeniem pierwszych roślin, warto dobrze odchwaścić cały teren, który przeznaczamy na ogród. Ułatwi nam to pracę w przyszłości. Kolejnym punktem powinno być wykonanie planu zagospodarowania powierzchni. Musimy wiedzieć, gdzie dokładnie możemy posadzić rośliny, gdzie będzie trawnik, a gdzie umieścimy na przykład oczko wodne. Wszystkie te elementy powinny być zgrane z wszelkimi utwardzonymi częściami powierzchni oraz z instalacjami elektrycznymi i nawadniającymi.

Przy tworzeniu przestrzeni wokół domu, prace ziemne mogą okazać się najprzyjemniejszą częścią realizacji planu. By ogród rzeczywiście cieszył nasze oko, warto dobrze się do tej części przygotować.