Kupno samochodu z drugiej ręki wydaje się proste. Spotyka się osoba kupująca z osobą sprzedającą, osoba kupująca dokonuje oględzin danego auta, oraz sprawdzenia stanu technicznego, na tyle, na ile jest to możliwe. Jeśli Kupujący podejmuje decyzję o kupnie, wtedy dochodzi do transakcji i spisania umowy. Niestety później często, okazuje się, że był to błąd, gdyż samochód nie spełnia naszych oczekiwań, bądź ma wadę ukrytą. Warto więc zwrócić uwagę na samochody używane z gwarancją oraz dowiedzieć się jak najwięcej, przed zakupem.

Jakie formalności należy załatwić po kupnie auta, aby uniknąć problemów.

Umowa podpisana, wszystkie obowiązki więc przeszły na kupującego. Do obowiązków kupującego w pierwszej kolejności, należy uiszczenie opłaty w urzędzie skarbowym, czyli odprowadzić tzw. podatek od nabytego pojazdu. Opłatę skarbową, należy uiścić, gdy pojazd przekraczał wartość 1000 zł, jeśli natomiast samochód nie przekracza tej kwoty, kupujący zwolniony jest z opłaty skarbowej. Procent, jaki kupujący musi zapłacić, wynosi 2% wartości od ceny zakupionego samochodu. Nowy właściciel ma 14 dni na dokonanie wpłaty. Następnym ważnym krokiem, jest przerejestrowanie samochodu, należy więc udać się do Urzędu Komunikacji Miasta bądź Starostwa Powiatowego. Podczas wizyty w Wydziale komunikacji niezbędne jest zabranie ze sobą dowodu, umowy kupna, karta pojazdu, oraz tablic rejestracyjnych, jeśli samochód rejestrowany jest w innym mieście itp. Na przerejestrowanie auta mamy 30 dni od daty zakupu. Kupujący musi, także udać się do ubezpieczalni, aby załatwić wszelkie formalności związane z polisą OC i przepisać ją na siebie.

Co warto wiedzieć przed kupnem samochodu używanego z gwarancją.

Przed kupnem samochodu należy dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu oraz lakier. Kupujący ma prawo przejechać się autem, które chce kupić, dlatego ważne jest, aby kupujący skorzystał z tej możliwości. Pomoże mu to w wykryciu wszelkich wad kierownicy, skrzyni biegów, czy też innych rzeczy związanych ze stanem technicznym auta. Warto zwrócić uwagę na wygląd estetyczny foteli, czyli całej tapicerki. Ma ona nam służyć na dłuższy czas, kiedy to my będziemy korzystać z pojazdu. Kupujący powinien szczegółowo dopytać się o stan auta oraz przebieg napraw, czyli co poprzedni właściciel w nim naprawiał a co, należy jeszcze naprawić. Można również poprosić sprzedającego o faktury za części i naprawy, jakich dokonywał w danym aucie. Pamiętajmy jednak, że nie każdy sprzedawca musi je posiadać.
Zastanawiając się nad zmianą auta, należy dobrze zapoznać się, a także zaczerpnąć wiedzy na temat danej marki pojazdu i wybierać takie miejsca zakupu gdzie otrzymamy gwarancję na zakup samochodu używanego.