Czym są nowoczesne obiekty? Wypada wyobrazić sobie charakterystyczny obiekt. Jaki? Zwykle dość olbrzymi plus odwiedzany przez nie tylko lokalną społeczność.

Z dziedziną budownictwa publicznego, każdorazowo łączą się nam obiekty zajmowane przez administrację rządową i miejską. Jednak nie zawsze. Otwarte budynki to dodatkowo lokale: pomocy publicznej lub socjalnej, banki placówki oświatowe, kulturalne, cerkwie, przedszkola, wychowawcze, profilaktyki zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, turystyczne, handlowe, knajpy, usługowe z każdej branży, w tym pocztowe i telekomunikacyjne, sportowe, obsługi pasażerów itp.

Projektowanie budowli użyteczności publicznej należy postrzegać jako proces porównywalny do każdego innego planu architektonicznego. Wykorzystywane materiały są identyczne , a techniki ich wykorzystania również raczej nie różni się poważnie od tych spożytkowanych w płaszczyźnie komercyjnej. Prawa sztuki budowlanej co zrozumiałe są stałe.

Istotną różnicą bez wątpienia jest wielkość budowli a także wynikające z nich obostrzenia bezpieczeństwa. Takie projekty muszą obejmować co najmniej kilka rozwiązań, które wyśrubują bezpieczeństwo pracowników. Trzeba przytoczyć tutaj dla przykładu systemy wentylacyjne lub oddymianie klatek schodowych. Specjalne rozwiązania to dziś to obowiązek i rozsądek Należy założyć wszelkie scenariusze od normalnego pożaru, po szturm desperatów. Dlatego w praktyce buduje się powstają w zupełnie zautomatyzowane systemy rodem z filmów SCFI, a my możemy pracować i odpoczywać spokojnie.