Kraków jest miastem wielu możliwości. Dlatego coraz chętniej osiedlają się w nim młodzi ludzie na początku kariery oraz rodziny z dziećmi. Poszukujący nowego mieszkania w Krakowie często stają przed dylematem: centrum miasta czy jego obrzeża? Okazuje się, że kryterium wyboru nie powinna być tylko cena. Wybór dzielnicy warto dopasować do swoich potrzeb i planów na przyszłość.

Mieszkanie w centrum

Obecnie za nowe mieszkanie od dewelopera w bardzo dobrej lokalizacji w centrum Krakowa (na przykład w dzielnicy Grzegórzki) trzeba zapłacić około 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jest to cena, która już od pewnego czasu utrzymuje się na rynku nieruchomości w dużych, polskich miastach. Nowe inwestycje powstają bardzo szybko i równie szybko znikają w nich wolne mieszkania. Klient może zarezerwować lokum, które najbardziej mu odpowiada. Wybiera piętro, liczbę pokoi oraz ich rozmieszczenie. Dla wielu młodych ludzi najważniejsza kwestia to lokalizacja mieszkania. Kraków jest bardzo dobrze skomunikowaną aglomeracją, jednak nikt nie lubi tracić godziny na dojazd do pracy. Młodzi klienci na początku swojej kariery zawodowej często szukają inwestycji w pobliżu miejsca pracy. Nie wszyscy posiadają samochód, więc bliskość torów tramwajowych i przystanku autobusowego to dla nich bardzo ważne kwestie.

Nowoczesne osiedla z nowymi blokami są przystosowane również dla rodzin z dziećmi. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe oraz żłobki i przedszkola. Mimo tego rodziny bardzo często uciekają z centrum miasta na jego obrzeża. Wraz z pojawieniem się dzieci, zmieniają się potrzeby życiowe. Zaczyna przeszkadzać hałas ulicy i brak rozległych terenów zielonych. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie inwestycje z dala od gwarnego centrum Krakowa.

Mieszkanie na obrzeżach

Mieszkanie na obrzeżach miasta wybierają przede wszystkim ci, którzy mają już ustabilizowaną sytuację życiową. Inwestycje z dala od centrum łączą w sobie udogodnienia życia w mieście z niepowtarzalnym klimatem panującym na terenach podmiejskich. Dobrym przykładem są bliźniacze domy w Skotnikach. Inwestycja położona jest w sąsiedztwie pętli autobusowej oraz zajezdni tramwajowej, dzięki czemu z łatwością dostaniesz się do centrum miasta. Przy zajezdni dostępny jest również parking “park&ride” – dodatkowe udogodnienie dla właścicieli aut. W okolicy znajdują się: szkoła, przedszkole, centrum sportowe z basenem, sklepy i punkty usługowe. Całość otaczają zielone tereny, dużym plusem dla rodzin z dziećmi jest również własny ogródek. Taka inwestycja to koszt ponad miliona złotych. Dla wielu rodzin jest to zakup, który będzie służył kolejnym pokoleniom.

Centrum czy obrzeża?

Pewne tendencje na rynku nieruchomości nie zmieniają się od lat. W mieszkania w centrum inwestują głównie młodzi, aktywni zawodowo ludzie. Na obrzeża “uciekają” ci, którzy zakładają rodziny i szukają dla całej gromadki spokojniejszego miejsca. Warto zaznaczyć, że mieszkanie w Krakowie bardzo łatwo wynająć. To dobry sposób na zmianę, jeśli z jakiegoś powodu znudzi Ci się życie w pobliżu gwarnego centrum miasta.