Młody zielony jęczmień jest rośliną, która znana oraz konsumowana była już w czasach starożytnych. Dzisiaj swoją popularność zawdzięcza swoim właściwościom sprzyjającym odchudzaniu, jednakże włączenie go do codziennej diety bez wątpienia wpłynie korzystnie także na inne funkcje naszego organizmu. Co dobrego zatem ma do zaoferowania młody zielony jęczmień?

Młody jęczmień i jego właściwości 

Młody zielony jęczmień występuje naturalnie w formie listków, nie starszych niż 7 dni. W postaci znanej większości z nas przybiera on postać proszku, z którego sporządzać można na przykład koktajle, a także możemy znaleźć go w formie kapsułek i tabletek, takich jak zielony jęczmień GorVita, Bio Organic Food Młody jęczmień lub Aktiv Virdian młody jęczmień.

Jęczmień swoje właściwości zawdzięcza zawartym w nim witaminom oraz minerałom. Znajdziemy w nim m.in.:

  • witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, E, kwas pantotenowy, kwas foliowy),
  • witaminę C, E, K,
  • potas,
  • żelazo,
  • wapń,
  • cynk,
  • magnez,
  • chlorofil,
  • aminokwasy,
  • błonnik.

Jak zielony jęczmień wpływa na nasze zdrowie?

Młody jęczmień na odchudzanie

To właśnie jego właściwości sprzyjające utracie niechcianych kilogramów przywróciły tej wyjątkowej roślinie popularność. Jednak czy na pewno zielony jęczmień pozwala schudnąć?

Młody jęczmień zawiera duże ilości błonnika odpowiedzialnego za prawidłową pracę jelit oraz zapewniającego długotrwałe uczucie sytości, co pozwala również ograniczyć podjadanie między posiłkami. Jego włączenie do diety przez osoby pragnące pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej jest jak najbardziej zalecane, jednakże powinniśmy pamiętać, że działanie jęczmienia ma charakter jedynie wspomagający.

Młody jęczmień obniża cholesterol

Zawarty w jęczmieniu beta-sitosterol hamuje wchłanianie cholesterolu z jelit, dodatkowo wspomagając przemianę cholesterolu w kwasy żółciowe, które ulegają rozpuszczaniu w wodzie. To sprawia, że zostaje on w łatwy sposób wydalony z organizmu, nie powodując wzrostu w naszym organizmie poziomu LDL, czyli „złego cholesterolu”.

Zielony jęczmień jako środek na dobre trawienie oraz oczyszczanie organizmu

Młody jęczmień jest rośliną wspomagającą procesy trawienne oraz usprawniającą ich przebieg. Jego spożywanie przyspiesza przeminę materii, pozwala uniknąć wzdęć oraz zaparć, a także problemów jelitowych. Co więcej, zawarty w nim chlorofil oraz beta-karoten przyczyniają się do usuwania toksyn z organizmu oraz do jego oczyszczania z metali ciężkich.

Jęczmień na zdrową skórę

Jęczmień pozwala także zadbać o naszą skórę, dzięki zawartości selenu, który przyczynia się do poprawy kondycji naskórka poprzez jego regenerację oraz łagodzenie oznak zmęczenia. Pełni on także funkcję ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zimno, wiatr czy promieniowanie UV.

Zielony jęczmień o działaniu antyoksydacyjnym

W młodym zielonym jęczmieniu znajdziemy także duże ilości witaminy C, E oraz beta-karotenu, czyli silnych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki, spowalniających procesy starzenia się, przeciwdziałających uszkodzeniom struktur DNA, jak i chroniących przed powstawaniem wielu chorób oraz stanów zapalnych.