
Nie wszyscy jesteśmy świadomi, że niespożywanie wystarczającej ilości witaminy B12 może powodować objawy kojarzone z różnego rodzaju chorobami. Niekiedy przyczyną jej niedoboru może być choćby dieta wegetariańska lub niewłaściwe odżywianie. Dlaczego warto zadbać o suplementację witaminy B12?
Co warto wiedzieć o witaminie B12
Witamina B12, znana także pod nazwą kobalaminy, jest obecna w codziennej diecie większości z nas – nie tylko w mięsie i rybach, ale także w mleku, jajach i serach oraz w drożdżach spożywczych. Jej właściwy poziom jest niezbędny dla zdrowia układu krwionośnego i pokarmowego, ale to dopiero początek cennych właściwości wykazywanych przez witaminę B12. Bierze ona czynny udział w procesie wytwarzania czerwonych krwinek, a co za tym idzie, zapobiega anemii. Oczywiście działa to także w drugą stronę – chcąc uniknąć problemów zdrowotnych, musimy zadbać o właściwą suplementację. Zwłaszcza osoby zmagające się z chorobami jelit czy niedokrwistością wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12. W żadnym wypadku nie musimy obawiać się jej przedawkowania – jest bowiem witaminą rozpuszczalną w wodzie i nie gromadzi się w organizmie w nadmiernych ilościach.
Witamina B12 – dlaczego nie może jej zabraknąć?
Objawy towarzyszące niedoborom witaminy B12 mogą być bardzo różne – dlatego nie zawsze kojarzymy je z właściwym źródłem problemu. Skutkami jej braku są najczęściej dolegliwości wynikające bezpośrednio z zaburzeń układu krwionośnego, takie jak bladość skóry, ogólne osłabienie czy zawroty głowy. Może ucierpieć na tym także nasz układ pokarmowy – wśród charakterystycznych objawów mogą pojawić się nudności, utrata apetytu, szybkie chudnięcie i biegunki lub zaparcia. Niewiele osób wie, że niedobór witaminy B12 może także powodować zaburzenia układu nerwowego (towarzyszą im niekiedy niestabilność chodu i osłabienie wzroku, a nawet napady drgawkowe) oraz efekty kojarzone zazwyczaj z chorobami psychicznymi, takie jak łagodne zaburzenia pamięci, niepokój psychoruchowy czy zaburzenia depresyjne. Tak różnorodne zjawiska nie zawsze łatwo skojarzyć z brakiem witaminy B12 – dlatego też lepiej starać się ich unikać, dbając o zbilansowaną dietę i dodatkową suplementację.