
Wzdęcia oraz ból brzucha to jedne z najczęstszych objawów towarzyszących poświątecznemu przejedzeniu. Ciężkostrawne posiłki oraz ich dużo większa niż zazwyczaj ilość sprawiają, że ciężko uniknąć występującego poczucia dyskomfortu w żołądku. Jak należy więc radzić sobie z tymi dolegliwościami?
Napary z herbatek ziołowych
Po zbyt obfitym posiłku zamiast po napoje gazowane czy ulubiony alkohol, warto sięgnąć po napar z ziołowych herbatek. Należy tutaj szczególną uwagę zwrócić na wszystkie rośliny wiatropędne, takie jak mięta pieprzowa, koper włoski czy bazylia.
Aby taka herbatka okazała się jak najbardziej skuteczna, powinno się ją pić regularnie, kilka razy dziennie. Na poświąteczne przejedzenie pomoże także napar z majeranku. Wykazuje on działania, które znacząco poprawiają trawienie i wspomagają wydzielanie żółci. Majeranek może okazać się więc idealnym, naturalnym lekarstwem na wszelkie dolegliwości związane z niestrawnością, biegunką a nawet bardziej dokuczającymi mdłościami. Podczas wzdęć ulgę powinna również przynieść czarna herbata z dodatkiem miodu oraz imbiru.
Sok z czarnych jagód
Świeże jagody na niestrawność stosowały już nasze prababcie. Wykazują one lekkie działanie przeczyszczające, dlatego szczególnie pomocne okazują się przy zaparciach. Sok z czarnych jagód z kolei, będzie idealnym rozwiązaniem podczas poświątecznego rozstroju żołądka. Oprócz tego, że jedna szklanka takiego napoju przyniesie ulgę podczas wzdęć, to dodatkowo uszczelni błonę śluzową żołądka. Sok z czarnych jagód jest również skuteczny w niwelowaniu produktów ubocznych wytwarzanych podczas trawienia, a także przyspiesza proces pozbywania się z organizmu wszelkiego rodzaju toksyn, również alkoholu.
Ruch to podstawa
Mimo, iż święta sprzyjają całkowitemu rozleniwieniu, wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna wpływa na perystaltykę jelit. Nawet krótki, dwudziestominutowy spacer zdecydowanie poprawi przemianę materii oraz pomoże zapobiec fermentacji, która odpowiada głównie za powstawanie gazów. Świeże powietrze dodatkowo uspokoi występujące mdłości.
Lekarstwa dostępne bez recepty
Jeśli wszelkiego rodzaju domowe sposoby, nie przyniosą większej ulgi, a poczucie dyskomfortu oraz niestrawności nadal się utrzymuje, należy sięgnąć po powszechnie dostępne leki z symetykonem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu preparatów, chociażby Gaspertin, Ulgix czy Manti. Symetykon wpływa na pękanie pęcherzyków gazowych, które zalegają w jelitach i przewodzie pokarmowym oraz wspomaga ich prawidłowe wydalanie.