Złote pola rzepakowe nie są symbolem wyłącznie polskim. Na całym świecie rokrocznie produkuje się ponad 70 milionów ton rzepaku. Około 30% tej wartości generowanych jest przez kraje znajdujące się w Unii Europejskiej. Na drugim miejscu, zgodnie z wyliczeniami amerykańskiego departamentu rolnictwa, znajduje się Kanada. Około 13 mln ton rzepaku rocznie produkuje się w Chinach, co stawia dalekowschodni kraj na najniższym stopniu podium. Rzepak, tuż po soi, jest najchętniej uprawianą rośliną oleistą na globie. Docenia się ją za wyjątkowe walory kulinarne, znakomitą konsystencję oraz możliwość szerokiego zastosowania, nie tylko w kuchni.

Charakterystyka oleju rzepakowego. Za co jest doceniany?

Rzepak znajduje swoje zastosowanie w gastronomii, będąc nieodłącznym elementem wielu potraw. Pozytywne działanie oleju rzepakowego doceniane jest przede wszystkim za wysokie stężenie prozdrowotnych kwasów tłuszczowych nienasyconych. Procentowy udział kwasów omega-3 i omega-6 w całościowym składzie oleju oscyluje w granicach 30%. Kolejną korzyścią, związaną z występowaniem zdrowych tłuszczów roślinnych, jest ich optymalna proporcja. W oleju rzepakowym jest ona niemal idealna i wynosi 1:2, co sprawia, że produkt ten jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość witamin w oleju. Jest on bogaty w łatwo przyswajalne mikroelementy rozpuszczalne w tłuszczach.

  • Olej rzepakowy jest produktem neutralnym zapachowo, posiada woń nie zmieniającą smaku potraw.
  • Olej rzepakowy posiada wysoką temperaturę spalania, wobec czego może być z powodzeniem stosowany do głębokiego smażenia.
  • Olej rzepakowy stanowi uniwersalny tłuszcz, który może być dodawany do potraw słodkich, dressingów, mięs, majonezu czy zasmażek.

Wpływ oleju rzepakowego na zdrowie człowieka

20 gramów oleju rzepakowego jest w stanie zapewnić dzienne zapotrzebowanie na wartościowe kwasy tłuszczowe w diecie człowieka. Są one niezbędnym elementem do tego, aby utrzymać prawidłową pracę wielu narządów. Wspomagają wzrok, poprawiają funkcjonowanie mózgu, redukują wysoki poziom niekorzystnego cholesterolu. Olej rzepakowy wzmacnia układ krążenia, wzmacnia serce, poprawia wchłanianie witamin z grupy ADEK. Kwas oleinowy, zawarty w rzepaku, normuje wartości cholesterolu, redukując ryzyko zapadalności na chorobę wieńcową. Bogaty zestaw witamin, zawarty w każdej łyżce oleju rzepakowego, przyczynia się do redukcji wolnych rodników, pomaga w utrzymywaniu prawidłowej kondycji kości i stawów, wpływa na prawidłową krzepliwość krwi. „Płynne złoto” jest wartościową substancją, przyczyniającą się do poprawy stanu naszego zdrowia. Przez wiele lat rzepak był uważany za roślinę neutralną, a nawet trującą: wszystko przez wysokie stężenie kwasu erukowego, przyczyniającego się do stłuszczenia narządów wewnętrznych, w tym serca. Współcześnie uprawiane odmiany rzepaku są pozbawione tej substancji.

Olej także w kosmetykach. Prawdziwy skarb rodzimych pól

Jak przekonują pomysłodawcy unijnego projektu promującego oleje rzepakowe, polna roślina znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kulinariach, ale także w kosmetyce. Na bazie wyjątkowego oleju z europejskich pól, można własnoręcznie wytworzyć wartościowe kosmetyki pielęgnacyjne, regenerujące skórę twarzy, odżywiające włosy, peelingujące ciało czy nawilżające dłonie. Złocisty olej może być składnikiem emulsji, maski odżywczej, mieszanek nawilżających i kremów. Zawarte w preparacie witaminy i składniki odżywcze, wzmacniają białka i lipidy, chronią DNA komórek, niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Olej jest przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za regenerację skóry i przywracanie jej młodzieńczego wyglądu. Szeroka gama zastosowań produktu europejskich pól przekonuje nas o tym, że skarby nie muszą być schowane głęboko pod powierzchnią ziemi. „Złoto” rośnie całkiem blisko nas, a jego dostępność i niska cena powinna dodatkowo zachęcać nas do stosowania oleju rzepakowego.