Kiedy przegląda się fora Internetowe lub grupy Facebookowe dla rodziców, lub osób spodziewających się dziecka, duża część dyskusji poświęcona jest dylematom związanym z zakupem wózka. Jest to także ten element wyprawki, na który rodzice często przeznaczają największy budżet, i na który są skłonni wydać nawet kilka tysięcy złotych. Tymczasem inny przedmiot, od którego zależy często zdrowie, a nawet życie dziecka, bywa traktowany po macoszemu. Rodzice często szukają najtańszego, kupują używany lub dorzucany do innych przedmiotów. Tym przedmiotem jest…fotelik samochodowy.

Błędy, jakie rodzice popełniają, gdy kupują foteliki samochodowe

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest zakup fotelika wraz z wózkiem. Na rynku jest sporo modeli 2w1 czy 3w1, gdzie oprócz wózka i spacerówki w skład zestawu wchodzi pasujący do niego fotelik samochodowy. Takie foteliki często są bardzo niskiej jakości, nie posiadają odpowiednich atestów, często mają niskie oceny w crash-testach, lub nie są w nich sprawdzane. A przecież to właśnie fotelik ma decydujące znaczenie w przypadku wypadku lub stłuczki.

Podobny problem występuje z fotelikami dostępnymi w supermarketach i dyskontach. Wiele z nich spełnia tylko funkcję formalną — zgodnie z prawem dziecko musi być przewożone w foteliku. Niestety nie zapewniają one…bezpieczeństwa.

Czy używany fotelik to dobre wyjście?

Wysokiej jakości foteliki samochodowe potrafią być dosyć drogie (z reguły jednak nie aż tak drogie, jak wózek). Wielu rodziców myśli wiec o zakupie fotelika używanego. Niestety to rozwiązanie jest obarczone sporym ryzykiem. Jakakolwiek stłuczka czy wypadek dyskwalifikują fotelik z dalszego użycia. Z zewnątrz może wyglądać idealnie, ale przeciążenia, jakich mógł doświadczać podczas kolizji, mogłyby osłabić jego konstrukcję. Taki powypadkowy fotelik może nie zadziałać odpowiednio przy kolejnym wypadku. Kupując foteliki używane przez obce osoby nigdy nie ma się gwarancji, że nie brały one udziału w żadnej stłuczce.

A może fotelik używany przez rodzinę lub znajomych?

Fotelik można kupić od kogoś darzonego zaufaniem — członka rodziny lub bliskich znajomych. Warto jednak zwrócić uwagę na datę produkcji i sugestie producenta jak długo fotelik może być eksploatowany. Wiele materiałów zużywa się naturalnie podczas codziennego użytkowania. Nawet bezwypadkowy fotelik, który ma wiele lat może nie chronić dziecka tak, jak powinien.

Gdzie wiec najlepiej kupić fotelik samochodowy?

Aby fotelik gwarantował dziecku bezpieczeństwo, musi być prawidłowo zamontowany. Nie wszystkie foteliki samochodowe pasują do wszystkich samochodów. W związku z tym lepiej wybrać sklep stacjonarny, w którym fotelik można najpierw przymierzyć do samochodu i sprawdzić, czy możliwy jest prawidłowy montaż. Ewentualnie warto napisać do producenta (jeśli nie podaje takich informacji na swojej stronie lub w karcie produktu) czy wybrany fotelik pasuje do danego modelu samochodu. Jeśli tak — fotelik można kupić online, z dostawą do domu.
Zaletą sklepu stacjonarnego jest to, że pracujący tam sprzedawcy pomogą z pierwszym montażem fotelika. Mogą także udzielić profesjonalnych wskazówek eksploatacyjnych.

Foteliki samochodowe to zdecydowanie ten element wyprawki, na który nie warto oszczędzać. Lepiej kupić tańszy wózek, zdecydować się na kupno innych używanych elementów wyprawki (ubrania, łóżeczko), poprosić rodzinę o pomoc w sfinansowaniu zakupu i spać spokojnie, wiedząc, że dziecko jest bezpieczne w samochodzie.