Wielu z nas nie ma szansy aby wybudować dom według indywidualnego projektu. Wybór domu z rynku wtórnego jest niewątpliwie dużo szybszą i rzecz jasna mniej obciążającą budżet metodą. Decydując się na kupno domu od dawnego właściciela trzeba nam jednakże niezwykle dokładnie przyjrzeć się budowli.

Częstokroć inwestujemy w nieruchomość oszczędności życia lub obciążamy się żeby pozwolić na własny domek z ogrodem. Żyjąc w osiedlu bloków marzymy wręcz o kawałku własnego terenu gdzie umieścić można grille, altanki, czy też domki narzędziowe. Nie korzystnie będzie tylko fascynować się własnym trawnikiem lecz skoncentrować się na stanie nieruchomości.

Konstrukcja pokrycia dachowego jest jedną z najwartościowszych inwestycji w czasie budowy. Zwłaszcza gdy pragniemy by dach był porządny. Przed dokonaniem transakcji skrupulatnie przejrzyjmy dach od wewnątrz – by przekonać się, czy nie widać śladów po przeciekach. Odpowiednio przeglądnąć budowlę w czasie ulewy. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości oświetlmy miejsce styku dachu ze ścianami i znajdźmy czy też na pewno nie ma tam znaków po zawilgoceniach. Zwróćmy także uwagę na stan rynien.

Zakrzywiony sufit bądź sterczące detale architektoniczne koniecznie powinny natychmiast skupić uwagę u kupującego. Jeżeli właściciel gwarantuje, iż od dziesiątek lat już tak się dzieje i zupełnie nic niewłaściwego się z domem nie wydarzało do tego czasu, nie daje to gwarancji. iż przez najbliższe kilkanaście wciąż taki stan się utrzyma. Najprostszym środkiem poznania stopu mogą być skoki. Nawet jeżeli strop faktycznie wytrzyma oraz nic się nie wydarzy, zginanie może spowodować niszczenie sufitów na najniższych poziomach.

Przez otwory okienne i drzwiowe ucieka najwięcej ciepła. Warto ustalić czy okna są poprawnie zrobione abyśmy nie podwyższali sobie opłat w sezonie grzejnym. Okna nie mogą być jednakże również nadmiernie szczelne, bo nadmierna szczelność może prowadzić nawet do zawilgocenia i rozwoju grzybów. Drzwi wejściowe winny być jednakże bardzo hermetyczne. W przypadku gdy jednak oglądana nieruchomość jest odpowiedni a stolarka wymaga zmiany, należy wytargować korzystniejszą cenę , a okna wymienić już po zakupie na własny koszt.