Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, z którego korzysta wiele osób. Banki chętnie udzielają tego typu wsparcia finansowego, dopełnienie wszystkich formalności nie trwa długo, a pieniądze otrzymujemy często na drugi dzień po złożeniu wniosku. Jednak tak jak w przypadku innych kredytów, warto przemyśleć taką decyzję i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Co należy w takim razie brać pod uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Czym dokładnie jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest produktem finansowym oferowanym przez banki. Jak sama nazwa wskazuje, bank może wypłacić przyznaną nam kwotę w gotówce lub w formie przelewu na wskazany przez nas rachunek bankowy. Zdarza się, że produkt ten nazywany jest także pożyczką gotówkową bądź kredytem konsumpcyjnym. Wiele informacji na ten temat możemy znaleźć w internecie, kredyt gotówkowy opisuje dobrze totalmoney.pl.

Jest to jeden z najszybszych sposobów pozwalających na zdobycie dodatkowych środków finansowych na dowolny cel. Bank nie wymaga od klienta podania informacji na temat przeznaczenia pożyczonych pieniędzy.

Na co zwracać uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Najważniejszy dla kredytobiorcy jest koszt kredytu, na który składa się kilka rzeczy. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, należy bardzo wnikliwie przeanalizować warunki, które stawia bank.

Pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę wszyscy, to oprocentowanie. Prawda jest taka, że oprocentowanie kredytu jest wyższe niż nam się wydaje, gdy oglądamy reklamy kredytów gotówkowych. W dodatku bardzo mało mówi nam o rzeczywistym koszcie kredytu. Aby zdać sobie w pełni sprawę z tego, ile zarobi na nas bank, a więc ile będziemy musieli zapłacić mu za pożyczenie nam pieniędzy, musimy zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania kredytu.

Podczas gdy oprocentowanie kredytu wynosi często zaledwie kilka procent, to gdy dodamy do niego prowizje, ubezpieczenie oraz inne dodatki w postaci kart kredytowych lub płatnego konta, którego założenia może wymagać od nas bank, to okazuje się, że całkowity koszt kredytu może wynosić kilkanaście procent, lub nawet więcej.

Kolejna rzeczy, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jest rodzaj oprocentowania. Do wyboru jest oprocentowanie stałe lub zmienne. Zazwyczaj kredyty gotówkowe są udzielane w oparciu o oprocentowanie zmienne, co oznacza, że wysokość rat w trakcie spłacania kredytu może się zmienić. Warto o tym pamiętać.

Czy klient ma wpływ na warunki kredytu?

Na większość warunków związanych z kredytem klient nie ma wpływu, albo się na nie godzi, albo odchodzi z niczym. Czasem istnieje możliwość wyboru pomiędzy ratą malejąca lub stałą. Bardziej opłacalna, ale też mocno obciążająca budżet domowy w ciągu pierwszych miesięcy spłaty, jest rata malejąca. Nie mniej chcąc zaciągnąć kredyt trzeba mieć pełną świadomość tego, z jakimi kosztami się to wiąże. Reklamy banków mają za zadanie wzbudzić w nas poczucie bezpieczeństwa, sprawić, że uwierzymy w to, że nasze marzenia są na wyciągnięcie ręki, wystarczy wziąć kredyt. Tymczasem kredyty gotówkowe to najbardziej opłacalne dla banków produkty, dlatego też tak chętnie ich udzielają.