Budowa domu to duże wyzwanie, zazwyczaj wykonują je osoby mające duże doświadczenie w budowie, czyli fachowe ekipy budowlane. Po ukończeniu budowy ścian, pięter i innych elementów nadchodzi czas na wykonanie montażu dachu. Montaż dachu jest zwieńczeniem każdej budowy budynku i dniem, który jest świętem nazywanym wiankowym. To właśnie w tym dniu budowlańcy zwieszają wieniec upleciony kolorowymi wstążkami na górnej części budynku – pierwszej krokwi. Wieniec symbolizuje zakończenie pierwszego etapu budowy i informuje o rozpoczęciu montażu dachu. Po wywieszeniu wiechy gospodarz domu organizuje przyjęcie i zaprasza ekipę budowlaną oraz sąsiadów do wspólnego świętowania.

Po świętowaniu kolejna ekipa, czyli dekarze zajmują się wykonaniem montażu dachu. Ułożenie dachu jest procesem wieloetapowym i wymaga odpowiedniego przygotowania np. sporządzenia projektu dachu. Projekt dachu zawiera najważniejsze informacje odnośnie całego wyglądu i konstrukcji dachu. Znajdziemy w nim dane o wymiarach i rozmiarach murłat, łat, kontrłat, wybranym materiale do pokrycia dachu, lokalizacji okien dachowych i inne potrzebne informacje.

Montaż dachu zazwyczaj powierza się wykwalifikowanym wykonawcom, którzy gwarantują, że dach będzie solidny, estetyczny i długotrwały. Dodatkowo biorą oni odpowiedzialność, za szczelność i trwałość dachu. Często dają właścicielom budynku gwarancję dachu nawet na kilkanaście lat.

Istota projektu dachu

Każda budowa nie może odbyć się bez przygotowania odpowiedniego projektu. To właśnie on zawiera najważniejsze informacje i pozwala przygotować potrzebne elementy do budowy. Projekt montażu dachu wykonuje architekt, który ściśle określa, jak ma przebiegać cała budowa. Informuje on o rozwiązaniach technicznych oraz przekazuje niezbędne informacje i wytyczne montażu dachu. Projekt powinien być wykonywany przez profesjonalnych i doświadczonych architektów. Bardzo ważne jest, aby byli oni cierpliwi, staranni i dokładni. Muszą wyznaczyć każdy szczegół i przewidzieć możliwe opcje, aby uniknąć katastrofy budowlanej. Dokładnie opracowany projekt montażu dachu nie może być modyfikowany po rozpoczęciu pierwszych prac. Nie wolno podczas montowania zmienić np. rodzaju pokrycia dachowego, ponieważ przygotowana więźba może być zbyt słaba dla nowo wybranego pokrycia.

Etapy montażu dachu – podstawowe kroki

Montaż dachu rozpoczyna się od przygotowania projektu konstrukcji dachu. Kolejnym krokiem jest ułożenie konstrukcji dachu z wybranych i wymierzonych wcześniej materiałów – krokwie, łaty, kontrłaty i inne. Różne elementy wykorzystywane do konstrukcji dachu są wykonane z drewna i można je zamówić w tartaku lub kupić w sklepie budowlanym. Po ułożeniu podstawowej konstrukcji dachu, czyli montażu murłat oraz krokwi. Należy przeprowadzić dokładnie uszczelnienie za pomocą deskowania lub foliowania. Współcześnie większość osób decyduje się na foliowanie, które jest dużo tańsze i prostsze do wykonania. Do tego celu wykorzystuje się folię paroprzepuszczalną – przepuszcza ona parę wodną i gwarantuje szczelność poszycia przed wnikaniem wody.

Kolejnym etapem jest łacenie uszczelnionych krokwi, za pomocą łat i kontrłat. Następnie do zamontowanych kontrłat przybija się wybrane pokrycie dachowe oraz montuje rynny, pasy nadrynnowe i okap. Na końcu montażu dachu przeprowadzane jest ocieplenie poddasza.

Komu powierzyć montaż dachu?

Montażem dachu powinni zajmować się fachowcy. Zdarzają się sytuacje, że właściciele domów sami lub z pomocą znajomych próbują ułożyć dach. Wielokrotnie żałują swojej decyzji, chociaż nielicznym osobom udaje się samodzielnie wykonać dobry montaż dachu. Jednak jeśli nie mamy o tym pojęcia, najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie ekipy dekarzy, którzy przeprowadzą montaż dachu i wezmą na siebie odpowiedzialność za jego budowę oraz wykończenie. Fachowa wiedza i doświadczenie dekarzy pozwala uniknąć błędów oraz szybko i sprawnie wykonać cały montaż dachu.

Dach jest inwestycją, która służy nam przez całe życie. Dlatego nie wolno na nim oszczędzać, trzeba wybierać materiały odporne i solidne. Nie warto szukać tańszych zamienników i decydować się na słabej jakości surowce. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego od renomowanego producenta i jego montaż przeprowadzony przez doświadczona ekipę zagwarantuje nam szczelny i długotrwały dach. Dodatkowo fachowcy pomogą przewidzieć różne sytuacje, dobiorą nam kolor dachówki lub blachodachówki, a także polecą sposoby jej konserwacji i czyszczenia.