Wielu z nas ma wypchane swoje szafy po brzegi. Wydaje nam się, że wszystko kiedyś jeszcze się przyda. Masa rzeczy zalega tam tylko z sentymentu. Niektóre z nich znalazły w niej swoje miejsce za sprawą magicznej promocji. Takie okazje to coś co przyciąga nasze oko od lat, gdzie ciężko było o dobrej jakości towar w przystępnej cenie.

Czasy się nieco zmieniły i mamy wiele rzeczy na wyciągnięcie ręki. Czasem warto postawić na minimalistyczne podejście. Po co gromadzić stertę rzeczy, skoro możemy je nabyć na każdym rogu. Mając mniej, łatwiej będzie wybrać kreację na dowolną okazję. Jeśli potem prędko się jej pozbędziemy, zrobimy miejsce w szafie na nową. Pośrednio oznacza to, że będziemy mogli pokazać się światu w większej różnorodności.

Przytłoczenie wnętrzem własnych czterech kątów

Podobna sprawa dotyczy naszych przysłowiowych czterech ścian. Otaczamy się przeróżnymi ozdobami i dekoracjami. Niektóre z nich kurzą się na półkach tylko dlatego, że zostaliśmy nimi chybnie obdarowani.

Czasem nawet mała zmiana pozwala nieźle odświeżyć umysł. Zmiana wystroju wnętrza potrafi zainspirować, dodać pozytywnego kopa. Melancholia to choroba tego wieku. Podstępnie nakłania nas do pogrążania się w codzienności i braku motywacji do zmian na lepsze. Często to właśnie natłok otaczających nas rzeczy wprowadza człowieka w nienajlepszy nastrój.

Jak pozbyć się problemu i jeszcze na tym zarobić?

Najciężej pozbyć się przedmiotów, które nadal mają wartość materialną. Do niczego ich już nie użyjemy, lecz podświadomość podpowiada by je zatrzymać, skoro wydaliśmy na nie ciężko zarobione pieniądze. Łatwo utknąć w takim błędnym kole.

Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia. To co dla nas nieprzydatne, może okazać się czymś potrzebnym dla innej osoby. Ze swoimi przedmiotami nie musimy się udawać na targ, żyjemy przecież w dobie Internetu. Nie stracimy wiele czasu na wystawienie paru przedmiotów online.

Czy to kosztuje? Niektóre serwisy internetowe pobierają opłaty za wystawienie przedmiotów na ich portalach. Na szczęście istnieją też takie jak na przykład Pokato.pl, z których korzystać można za darmo. Nie ma więc powodu by nie spróbować pozbyć się zbędnych bibelotów i jeszcze na tym zyskać.

Ludzie często wpisują w wyszukiwarkę frazy typu: darmowe ogłoszenia Poznań itp. Niektórzy szukają tam zbytu na swoje towary, inni wyszukają ciekawych przedmiotów. Niewątpliwą zaletą rozwiązania jest zadowolenie obu stron, oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy.

Minimalizm – od czego zacząć?

Jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Nie każdy z nas potrafi poświęcić cały dzień na przegląd szpargałów, po czym zdecydować się na szybką decyzję pozbycia. Dobrym sposobem na początek jest wyrobienie sobie nawyku. Wystarczy postanowić, że każdego dnia będziemy pozbywać się jednej rzeczy. Efekty będą zadowalające po szybkim czasie, gdy zobaczymy jak przestronne robi się nasze wnętrze.

Minimalizm to: mniej porządkowania, dylematów, śmieci, problemów. Idzie za tym: więcej czasu i wartości. Rachunek jest więc prosty. Nauka tej nowej samodyscypliny niesie za sobą niewymierne korzyści. Należy znaleźć w niej oczywiście odpowiednią równowagę. Każdy dobrać powinien swoją drogą, nie mylmy minimalizmu z ascetyzmem. Trzeba wiedzieć jaki rezultat chce się osiągnąć i spróbować wejść na tą właśnie ścieżkę. Pomoże to znaleźć własne ja i zaznać więcej szczęścia.