Jest wiele sposobów na urządzenie małej kuchni w bloku. Który jest najlepszy? Zdania, jak to zwykle bywa, są podzielone. Jedni preferują kuchnię otwartą na salon, a drudzy zamkniętą. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?
Kuchnia powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb i preferencji domowników. Urządzanie małych pomieszczeń wprawdzie wymaga włożenia nieco więcej wysiłku. Warto skonsultować się ze specjalistą od projektowania wnętrz. Profesjonalista będzie w stanie nam doradzić funkcjonalne rozwiązania i przygotować projekt aranżacji kuchni. Sprawdzonych projektantów bez problemu znajdziemy w Internecie, np. na Fixly.
Wady i zalety kuchni zamknięta
Pierwotnie większość małych kuchni w bloku była osobnymi pomieszczeniami. Z racji niewielkiego metrażu, na przestrzeń do przyrządzania potraw zwyczajnie brakowało miejsca. Co więcej, problemem była takżę tzw. “ciemna kuchnia”, czyli wariant bez okna.
Jak zatem już na tym etapie widać, główną wadą kuchni zamkniętej jest ograniczona przestrzeń. Plusem jednak jest to, że goście nie widzą, jak krzątamy się w kuchni podczas przygotowywania kolejnych posiłków czy zmywania naczyń. Dodatkowo zapachy nie rozprzestrzeniają się tak bardzo po całym mieszkaniu jak w przypadku otwartej kuchni. Wystarczy zamknąć drzwi.
Kuchnia otwarta – plusy i minusy
Jednym z najważniejszych atutów tego rozwiązania jest rozszerzenie listy możliwości aranżacji małej kuchni. W końcu nie trzeba tłoczyć się na kilku metrach kwadratowych i walczyć o kawałek wolnego miejsca przy kuchennym blacie.
Zmiana wystroju wymaga zazwyczaj wyburzenia jednej ściany i dokonania kosztownego remontu. Warto jednak taki wysiłek podjąć, gdy myśli się o jadalni z prawdziwego zdarzenia. Mankamentem jest jednak wspomniana już ulatująca po całym wnętrzu woń potraw. Ponadto, ogromnym wyzwaniem w przypadku kuchni otwartej jest utrzymanie stylistycznej spójności między kuchnią a salonem.
Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Skoro udało się już poznać wszystkie najważniejsze wady i zalety obu wariantów, należy zastanowić się, jakie możliwości aranżacyjne oferuje wybór danej opcji. Niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie kuchni zamkniętej jest postawienie na jasne kolory. Barwy bliskie bieli, wraz z minimalistycznym wyglądem mebli, pozwalają stworzyć wrażenie większej przestrzeni.
Z kolei w przypadku kuchni otwartej, można pozwolić sobie na więcej odwagi. Popularnym rozwiązaniem jest postawienie wyspy, która jest w takiej aranżacji zarówno elementem wystroju kuchni, jak i salonu. Stylistyczne przejście pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami powinno być płynne i starannie przemyślane.
Każdy ma inny pomysł na aranżację małej kuchni. Ze spokojem można do niej przystąpić, ponieważ każda opcja ma ogromny potencjał. Nie trzeba nawet posiadać pokaźnych oszczędności, aby sfinansować rewolucję. Wystarczy odrobina odwagi oraz przestrzennej wyobraźni. Połączenie tych dwóch cech pozwoli stworzyć wygodną i funkcjonalną kuchnię, a przyrządzone w niej potrawy z pewnością będą lepiej smakować.