
Oprocentowanie lokat należy do rekordowo niskich, jednak mimo wszystko chętnych na tego typu produkty bankowe nie brakuje. Ty jednak nie musisz godzić się na niskie zyski. Sprawdź, co możesz zrobić, aby podnieść wysokość możliwych do wypracowania odsetek.
To stopy procentowe, które utrzymują się na niskim poziomie od 2015 roku, są powodem niewielkiego oprocentowania. W lipcu 2019 roku było ono rekordowo niskie – średnio rzędu 1,47%. Można jednak zaoszczędzić znacznie więcej, co zapewnia promocyjnie oprocentowana lokata w banku. Jak do niej dotrzeć?
Porównaj dostępne oferty
Wybór przypadkowej lokaty będzie sporo kosztował – różnica w zyskach może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Dlatego pierwszym krokiem w stronę wyższych zysków jest porównanie dostępnych produktów bankowych.
Zbierz dane o lokatach z różnych instytucji, porównując nie tylko wysokość oprocentowania. Zwróć również uwagę na inne parametry, takie jak:
- czas trwania lokaty,
- częstotliwość kapitalizacji odsetek,
- minimalna i maksymalna kwota depozytu,
- liczba możliwych do założenia lokat,
- dodatkowe wymagania, np. konieczność założenia rachunku osobistego.
Warto również sprawdzić, jakie będą konsekwencje wypłacania pieniędzy przed terminem zapadalności lokaty. Najczęściej jest to utrata możliwych do wypracowania odsetek, ale niektóre banki pobierają jeszcze opłaty.
Lokata w banku – długoterminowa czy krótkoterminowa?
Zastanawiasz się, jaka lokata w banku będzie najlepsza: długoterminowa czy krótkoterminowa? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych.
Lokata krótkoterminowa to dobre rozwiązanie dla osób, które:
- lokują wszystkie swoje środki i będą potrzebowały pieniędzy w najbliższym czasie,
- nie chcą mrozić kapitału na długi okres.
Na lokatę długoterminową zdecyduj się wówczas, gdy:
- zależy Ci na bezpiecznym oszczędzaniu przez długi czas,
- w najbliższym czasie nie będziesz potrzebować zdeponowanych środków.
Często zdarza się, że lokaty długoterminowe są wyżej oprocentowane niż lokaty krótkoterminowe.
Szukaj promocyjnych ofert
Aby osiągnąć ponadprzeciętne zyski z lokaty, warto szukać promocyjnych ofert. Dzięki nim można zarobić znacznie więcej – nawet ponad 2% w skali roku. Przykładem może być Sprint 180 dni w Toyota Banku, która pozwala zyskać aż 2,40% w skali roku – z minimalnym depozytem już od 3000 zł. Dodatkowym atutem jest możliwość założenia aż 10 lokat i zarządzania nimi całkowicie online.
Wybór lokat ma znaczenie, dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę. Dobrze jest skorzystać z promocyjnych ofert – nawet, jeśli wiązałoby się to z koniecznością założenia darmowego rachunku bankowego. Różnica w zyska będzie znacząca – przekonaj się sam.