Tkanina różni się od dzianiny tym, że zbudowana jest z ułożonych prostopadle do siebie nitek. Tkane są one na krzyż i dzięki temu materiał może zachować większą gęstość. Dzianina jest bardziej rozciągliwa i mniej elegancka niż tkanina.

Tkaniny naturalne pochodzenia zwierzęcego

Wełna – kto nie zna poczciwej ciepłej wełny, która daje mnóstwo ciepła, ale czasami daje się też we znaki, drażniąc delikatnie skórę. Nowoczesne technologie w produkcji odzieży minimalizują ten nieprzyjemny czynnik, dlatego „drapanie” wełnianego swetra czy szala jest prawie niewyczuwalne.

Wełna jest dość drogim materiałem, szczególnie gdy nie ma w niej żadnych domieszek. Określana jest bardzo często dopowiedzeniem, np. wełna kozia czy owcza. Jej największym walorem jest to, że wełniane włókna zatrzymują sporo powietrza, dzięki czemu ciepło może być zatrzymane na dłużej. Wełna jest także higroskopijna, czyli doskonale chłonie wodę. Ta zaleta sprawia, że w wełnianej czapce czy swetrze nie czuje się dyskomfortu przepocenia. Oprócz tego, nosząc odzież wełnianą, można mieć pewność, że nie będzie się mięła. Odporna jest na wysoką temperaturę i trudno ją ubrudzić. Natomiast jej największe wady to rozciągliwość, mechacenie, pilśnienie i uczulanie. Nie można zapomnieć też o systematycznej pielęgnacji, bo wełna nie jest łatwa w utrzymaniu.

Kaszmir – nie każdy wie, że materiał ten jest pochodnym wełny i pochodzi od kozy kaszmirskiej. Kaszmir charakteryzuje się wyjątkową miękkością i delikatnością, dlatego jest droższy od innych tkanin i nie tak łatwo dostępny na rynku odzieżowym. Inne jego cechy to połyskliwość, lekkość, higroskopijność i przewiewność. Osoby ceniące sobie ciepłe, oddychające ubrania, na pewno docenią zalety tego materiału. Kaszmir „nie gryzie” i nie rozciągnie się, ponieważ utkany jest ze sprężystych włókien. Jedyne jego wady to cena i brak wysokiej trwałości. Łatwo go rozerwać i przetrzeć.

Len – uważa się, że to włókno używane było już wcześniej od czasu pojawienia się starożytnych cywilizacji. Jest bardzo miękki w dotyku i delikatny, a do tego świetnie przepuszcza powietrze. Z tego względu sporo osób zakłada lniane ubrania w upalne dni. Zależnie od techniki produkcji można otrzymać dwa rodzaje lnu – włókna trwalsze lub miększe. Z jednym produkuje się tkaniny grubsze, a z drugich znacznie cieńsze na lato.

Jedwab – od zawsze kojarzył się z luksusem i miękkością. Jest także wyjątkowo miękki i połyskliwy. Pozyskiwany jest z kokonu jedwabnika, a dokładniej mówiąc z jego przędzy. W dawnych czasach tkaniny jedwabne były zarezerwowane dla najbogatszej warstwy społeczeństwa. Dzisiaj jest to materiał dla wszystkich, ale nie każdy lubi zakładać ubrania z niego uszyte. Jest miękki, odporny na gniecenie oraz bakterie i roztocza, wytrzymały i higroskopijny. Zależnie od pory roku jedwab grzeje i chłodzi. Natomiast częściej kupuje się jedwabne zasłony i pościel, które wyglądają niezwykle elegancko. Do najpopularniejszych tkanin jedwabnych zalicza się satynę, żorżetę, korę, szyfon i taftę.

Tkaniny pochodzenia roślinnego – najbardziej znane są len i bawełna.

Len oprócz przewiewności odporny jest na brudzenie się i przykre zapachy. Nie jest też podatny mną grzyby i bakterie, dlatego ubrania lniane powinni nosić także alergicy. Kolejne jego zalety to dosyć dobra higroskopijność i odporność na działanie wysokich temperatur. Nie można też zapomnieć o jego lekkim połysku i wyrazistej fakturze, co przekłada się na subtelną elegancję odzieży i pościeli lnianej. Chyba jedyna wada lnu jest także, że się mnie. Nie każdemu to jednak przeszkadza, a nawet ta cecha uważana jest za zaletę – bo len mnie się elegancko.

Bawełna – kto nie ma w swojej szafie bawełnianych ubrań? To bardzo miękki i miły w dotyku materiał, który sprawdza się w różnych sytuacjach. Nie uczula, jest odporna na rozciąganie i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Niestety do jej minusów można zaliczyć to, ze szybko się mnie. Mimo tej jednej wady bawełniane ubrania mają wielu zwolenników, którzy nie zamieniliby ubrań z nie uszytych na żadne inne.

Spodnie, bluzka czy sukienka uszyte przez najlepszą krawcową nie spełnią wszystkich oczekiwań, jeśli nie powstaną na bazie dobrego materiału. Wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce „dzianiny Łódź”, aby znaleźć najlepszej jakości ofertę. Dobra krawcowa wie, z czego najlepiej uszyć spódnicę czy spodnie, ale ma także świadomość, że nie wszystkie materiały sprawdzą się tak samo. Wie, że z dzianiny powstają elastyczne dodatki i to, że powstają z niej ciepłe swetry, czapki czy dresy. Tkanina natomiast służy do szycia sukienek, spódnic, obrusów i innych lżejszych rzeczy. Jakość jednych, jak i drugich zależy przede wszystkim od rodzaju materiału.