Leczenie kanałowe, czyli inaczej leczenie endodontyczne, obejmuje zęby, w których zdiagnozowano zapalenie miazgi. Zwykłe leczenie zachowawcze w takim przypadku jest niewystarczające. Na szczęście leczenie kanałowe nie ma już wiele wspólnego z bólem, jaki towarzyszył mu jeszcze parę lat temu.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wielu pacjentów, szczególnie tych, którzy od dawna nie odwiedzali kliniki stomatologicznej, jest przekonanych, że leczenie kanałowe boli. Rzeczywiście, jeszcze całkiem niedawno wiązało się ono z nieprzyjemnymi doznaniami. Niestety trwało również dość długo. Obecnie sytuacja jednak przedstawia się zupełnie inaczej. Leczenie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent poza ukłuciem igły nie powinien niczego poczuć. Sam proces jest też znacznie krótszy. Jak przekonują specjaliści z novaestetica.pl, całe leczenie można czasem przeprowadzić w trakcie jednej wizyty.

Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to metoda, którą stosuje się w przypadku, gdy konieczne jest wyleczenie zmian próchnicznych rozwiniętych w głębszych warstwach zęba i najczęściej wywołujących stan zapalny miazgi. Warto bowiem pamiętać, że próchnica najpierw atakuje zębinę, ale jeśli jest długo nieleczona, z czasem dociera aż do miazgi. Jeśli w tej części zęba rozwinął się stan zapalny, leczenie kanałowe jest niezbędne.

O stanie zapalnym miazgi informuje przede wszystkim ból pojawiający się podczas przyjmowania bardzo zimnych lub gorących napojów, a także podczas spożywania słodyczy. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się także podczas zmiany pozycji: kładzenia się lub pochylania. W takim przypadku absolutnie nie można już zwlekać. Zapalenie miazgi może rozwinąć się w martwicę lub zgorzel zęba i ostatecznie doprowadzić do konieczności jego usunięcia. Leczenie kanałowe, wdrożone na odpowiednio wczesnym etapie, tego radykalnego kroku pozwala uniknąć.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie zaczyna się od szczegółowej diagnostyki. Wykonuje się zdjęcie RTG, które pozwala ocenić skalę uszkodzeń i zaplanować leczenie. Zawsze, jeśli tylko istnieje szansa na uratowanie zęba, stomatolog sugeruje leczenie kanałowe. Kiedyś pacjenci, ze strachu przed leczeniem kanałowym, często decydowali się na ekstrakcję zęba, natomiast dzisiaj zdecydowanie odradza się takie postępowanie. O każdy ząb warto walczyć. Wykonanie leczenia pod mikroskopem gwarantuje absolutną precyzję. Najpierw usuwa się zakażoną miazgę, a z kanałów zębowych także resztki tkanek i bakterii. W drugiej kolejności przeprowadza się odpowiednie ukształtowanie kanałów, osusza je oraz wypełnia odpowiednim środkiem na całej długości. Takie zamknięcie za pomocą biokompatybilnej gutaperki gwarantuje bezpieczeństwo zęba. Materiał implementuje się tak, aby kanał był w pełni szczelny i pozbawiony pęcherzyków powietrza, które mogłyby sprzyjać rozwojowi stanu chorobowego.