Podczas pogrzebu bliscy, znajomi i współpracownicy oddają zmarłej osobie hołd i składają przy jej trumnie lub na grobie kwiaty, które są symbolicznym wyrazem szacunku i pamięci. Ale nie zawsze wiadomo, na jakie rośliny cięte się zdecydować, a wybór dostępnych rozwiązań może niektóre osoby przytłaczać. Dlatego wyjaśniamy, które kwiaty sprawdzą się najlepiej.

Wiązanka czy wieniec pogrzebowy?

Podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, wybierając kwiaty na pogrzeb, to to odnoszące się do samej formy. Do wyboru jest wiązanka, wieniec oraz bukiet.

Pierwsza forma ułożenia jest skromna, acz efektowna i chętnie wybierana przez dalsze otoczenie zmarłej osoby. Wiązanka może składać się z kilku lub nawet kilkunastu kwiatów jednego rodzaju lub mieszanych. Wplata się w nią wstążkę z odpowiednią inskrypcją.

Na wieniec pogrzebowy zazwyczaj decyduje się najbliższa rodzina i przyjaciele, ale także delegacje zawodowe. To zdecydowanie najbardziej okazała i doniosła kompozycja kwietna, która jednoznacznie kojarzy się z uroczystością pogrzebową. Stanowi doskonałe dopełnienie uroczystej ceremonii, a w jego skład wchodzą różnego rodzaju kwiaty umocowane do podkładu roślinnego o okrągłym lub owalnym kształcie. Wewnątrz wplata się natomiast, podobnie jak w przypadku wiązanki, wstążkę lub też szeroką szarfę z właściwą dedykacją – najczęściej z zapisaniem na niej godności osób, które ofiarują wieniec.

Ostatnią opcją jest bukiet pogrzebowy. Z reguły jest to najskromniejsza z dostępnych kompozycji kwietnych na tę smutną okazję. Przyniesienie go jest drobnym, symbolicznym gestem. Najczęściej bukieciki lub pojedyncze kwiaty kładą na grobie osoby najmniej związane z daną osobą. Poza tym takie kwiaty nie wymagają specjalnego zamawiania z wyprzedzeniem.

Rodzaj kwiatów na pogrzeb

Jest wiele rodzajów kwiatów, które nadają się na wiązankę, wieniec lub bukiet pogrzebowy. Ich cena jest różna, a dostępność zależy od sezonu.

Bliscy często decydują się na wybranie kwiatów, które osoba zmarła uwielbiała przez całe swoje życie. W ten sposób można podkreślić osobisty wymiar prezentowanych kompozycji kwiatowych i nadać całości jeszcze bardziej indywidualnego wyrazu – wyjaśnia pracownik Zakładu Usług Pogrzebowych Anubis z Wrocławia.

Do popularnych kwiatów na ostatnie pożegnanie zaliczają się między innymi:

  • róże (najbardziej uniwersalne),
  • chryzantemy (najczęściej wybierane),
  • goździki,
  • gerbery,
  • kalie,
  • mieczyki,
  • lilie.

Oczywiście są to tylko przykłady.

Organizowanie kompozycji florystycznych przez zakład pogrzebowy – czy warto?

Wiele osób decyduje się uczcić zmarłego kwiatami. Dobrze, jeśli za organizację dekoracji florystycznych odpowiada firma pogrzebowa, bo dla pogrążonej w żalu rodziny jest to o jeden obowiązek mniej. Warto więc skorzystać z takiej możliwości.

To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: kompetentni i empatyczni pracownicy zakładu pogrzebowego doradzą rodzaj kompozycji kwiatowej i pomogą w wyborze najlepszej z nich. Trzeba jednak pamiętać o jednym: niezależnie od tego, jakie kwiaty zostaną wybrane, są one zaledwie symbolem. To, co najbardziej się liczy, to pamięć i szacunek do osoby, którą się
w ten sposób żegna.