Rodzice uczą dzieci korzystania z konta dla dziecka

Oszczędzanie to umiejętność, z którą warto zapoznawać dziecko od najmłodszych lat. Dobrze jest również wykorzystywać rozwiązania oferowane obecnie przez banki, czyli konta bankowe dla dziecka. Wpłata kieszonkowego na konto dla dziecka jest znacznie bezpieczniejsza niż przekazanie mu go w formie gotówki, a ponadto pozwala oswoić dziecko z bankowością i płatnościami bezgotówkowymi. Zobacz, jakie są zalety konta dla dziecka, a także na co uczulić pociechę, gdy dajesz jej pierwszą kartę bankową.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są plusy założenia konta bankowego dziecku poniżej 13. roku życia,
  • dlaczego warto założyć konto dla nastolatka,
  • przed czym należy ostrzec dziecko, zanim zacznie korzystać z konta.

W dzisiejszych czasach, gdy płatności bezgotówkowe coraz częściej wypierają te tradycyjne, karta bankomatowa wydaje się niezbędnym minimum. Co ciekawe, kwestia ta może dotyczyć również dzieci, które nie muszą się już narażać na ryzyko kradzieży lub zgubienia gotówki. Jakie jeszcze korzyści niesie założenie dziecku konta w banku? Czytaj dalej.

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia – czy warto?

Niektórzy mogą się zastanawiać, jaki sens ma zakładanie konta np. 6-latkowi. W końcu tak małe dzieci niemal wszędzie poruszają się w towarzystwie dorosłych, więc karta bankomatowa nie jest dla nich artykułem pierwszej potrzeby. Dobrze jest jednak potraktować założenie konta bankowego dla dziecka jako jego edukację finansową. Tym bardziej, że konto dla dziecka w większości banków jest:

  • darmowe – za otwarcie konta, prowadzenie go i operowanie kartą posiadacz nie płaci ani złotówki,
  • kontrolowane przez rodzica – dziecko poniżej 13. roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych, więc jego konto należy do rodzica, ale dziecko może wykonywać na nim pewne transakcje (zazwyczaj wypłatę z bankomatu, płacenie zbliżeniowe, a nawet polecenie przelewu akceptowane lub odrzucane przez rodziców); właściciel konta ma wgląd do historii transakcji, a także ustala limit dziennych wydatków,
  • bezpieczne – ze względu na ograniczenia w dysponowaniu pieniędzmi przez dziecko konta dla najmłodszych mają głównie charakter oszczędnościowy; można więc potraktować je jako skarbonkę, w której kieszonkowe jest znacznie bezpieczniejsze niż w domu.

Jeśli wolisz, żeby Twoje dziecko nie operowało jeszcze kartą płatniczą, zdecyduj się na konto oszczędnościowe. Konta tego typu również są darmowe i korzystnie oprocentowane. Pieniądze, które co miesiąc będą trafiać na konto dziecka, po parunastu latach staną się nieocenioną pomocą, gdy Twoja pociecha rozpocznie dorosłe życie.

Konto bankowe dla młodzieży powyżej 13. roku życia

Nastolatek, który nie ukończył 18. roku życia, z pewnością bardziej odczuwa korzyści z posiadania własnych pieniędzy i konta. W tym momencie konto bankowe staje się dla młodego człowieka nie tylko elementem edukacji finansowej, ale także realną potrzebą. Osoba, która ukończyła 13. lat, ma prawo do pełnego dysponowania kontem i używania karty płatniczej.

Jeśli dziecko posiadało wcześniej konto dla dzieci, w momencie ukończenia przez nie 13. roku życia bank automatycznie przekształca jego rachunek w konto dla młodych. Prowadzenie kont tego typu w większości banków również jest pozbawione opłat. Ponadto posiadacze tych kont mogą bezpłatnie wypłacać gotówkę w niemal wszystkich bankomatach na świecie, a także realizować płatności mobilne (BLIK, Apple Pay, Google Pay).

Warto zaznaczyć, że konto dla dziecka można z łatwością założyć przez internet. Jeśli rodzic chce utworzyć takie konto w swoim banku, wystarczy, że zaloguje się na swój profil i złoży stosowny wniosek online.

O czym powinien wiedzieć młody posiadacz konta?

Zanim podarujesz dziecku kartę do jego osobistego konta, przeprowadź z nim rozmowę o metodach oszczędzania i wytłumacz mu, na czym polegają transakcje kartą. Zachęcaj dziecko do kontrolowania stanu konta i analizowania historii rachunku.

Jeżeli ustawiłeś dziecku limit dziennych wypłat, w sytuacji kradzieży karty bankomatowej nie straci ono wielu środków. Należy jednak uczulić młodego człowieka, że gdy tylko zauważy brak karty, powinien niezwłocznie skontaktować się z rodzicem, aby mógł on zastrzec kartę. Ty z kolei miej na uwadze, że zgubioną kartę dziecka, podobnie jak swoją własną, z łatwością zastrzeżesz w Systemie Zastrzegania Kart. Nie musisz zapamiętywać numeru telefonu do banku – wystarczy, że zadzwonisz pod numer (+48) 828 828 828 i podasz jego nazwę. System automatycznie przekieruje Cię na konkretną infolinię, gdzie dokonasz zastrzeżenia karty.

Edukację finansową dziecka warto zacząć od najmłodszych lat. Nie obawiaj się wprowadzania dziecka w tajniki transakcji bankowych – im szybciej je pozna, tym lepiej poradzi sobie w dorosłym życiu.