Każdy samochód, choć na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie bardzo zadbanego, posiada jeszcze podwozie, które przez cały czas, a szczególnie w sezonie jesienno zimowym jest narażone na zewnętrzne czynniki, które mogą zużyć elementy naszego podwozia, czego skutkiem może być powstanie korozji. W celu usunięcia korozji, a także zabezpieczenia podwozia, warto stosować cykliczną konserwacje tej części pojazdu. Czy warto dokonywać konserwacji podwozia? Jak się za to zabrać? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziemy w dalszej części artykułu.

Czym jest konserwacja podwozia

Skutecznie wykonana konserwacja podwozia tworzy bardzo trwałą powłokę, która pozwoli zabezpieczyć całe podwozie przez kilka lat. Konserwacja podwozia jest bardzo istotnym elementem przygotowywania samochodu przed zimą. Jest to spowodowane tym, że jest to najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne miejsce w samochodzie. Zarówno sól drogowa, jak i wilgoć w dużym stopniu przyczyniają się do powstawania korozji, która z kolei może prowadzić do poważniejszych napraw samochodu, co może spowodować ogromne koszta.

Jak skutecznie przeprowadzić konserwację podwozia

Konserwacja podwozia powinna być wykonana w momencie, gdy nasz samochód jest na podnośniku. Takie ustawienie pojazdu pozwoli nam dojrzeć wszystkie, nawet ciężko dostępne miejsca. Niezbędne może okazać się zdemontowanie pewnych elementów nadwozia jak nadkole. Pierwszą kwestią, która niezbędna jest do wykonania to dokładne umycie całej powierzchni podwozia za pomocą myjki. Drugim etapem przygotowania nadwozia do konserwacji będzie zabezpieczenie elementów takich jak silnik czy hamulce. Właściwy proces konserwacji powinniśmy zacząć od zatarcia jakichkolwiek widocznych śladów korozji. Po wyczyszczeniu powierzchni, niezbędne jest nałożenie odpowiedniego środka odrdzewiania oraz podkładem epoksydowym. Po nałożeniu środków powinniśmy oczyścić raz jeszcze wszystkie łączenia blachowe. Ostatnim etapem będzie proces konserwacji, który zostaje wykonany za pośrednictwem podkładu akrylowego będącego środkiem ochronnym dla naszego podwozia. Po nałożeniu środka i jego wyschnięciu możemy być zadowoleni z efektów naszej pracy.

Czy warto stosować konserwacje podwozia?

Konserwacja podwozia jest bardzo ważną czynnością, którą powinniśmy w idealnym świecie wykonywać każdego roku przed okresem zimowym. Warto pamiętać, że używane auta z gwarancją nie są objęte gwarancją na okoliczność tego typu usterek. Pamiętajmy jednak, że w przypadku bardzo zaawansowanego rozwoju korozji, niezbędna może okazać się wizyta w serwisie, gdzie za pomocą profesjonalnych przyrządów zostanie wykonana konserwacja.