tanie sprzątanieMoże to cię zdziwi, ale ocet to idealny środek do czyszczenia naszego mieszkania.

1. Okna. Umyjesz je np. spryskiwaczem do szyb za ok. 10 zł zamiast tego lepiej użyć octu z gorącą wodą  w proporcji 2:1 (dwa razy więcej wody), na pewno taniej.  Na końcu wypoleruj.

2.
Sedes – Użyj trochę wybielacza na bazie chloru, najtańszy kupisz już za 3 zł, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz. Ocet w cenie dwa złote za butelkę i tutaj dobrze się sprawdzi. Raz na tydzień wlej do muszli wrzącą wodę z octem, aby nie osadzał się kamień.

3. Parawany prysznicowe ze szkła – środki do czyszczenia parawanów to koszt od 7 zł, śmierdzą i nie zawsze działają tak jak trzeba. A ocet? Niby też nie pachnie ładnie, ale działa i kosztuje dużo mniej. Zmieszaj ocet z gorącą wodą w proporcji 1:1 i wyszoruj parawan (do szorowania dobrze się sprawdza gąbka do mycia naczyń). To działa. Nie stosowaliśmy na parawany z pleksi, ale wydaje nam się, że mogą od octu nabrać żółtego koloru lub zmatowieć.

4. Kuchenka mikrofalowa – Wstaw do środka naczynie z ciepłą wodą wraz z cytryną i gotuj do powstania pary, następnie wyłącz kuchenkę, poczekaj aż przestygnie i przetrzyj wnętrze wilgotną ścierką. Zamiast cytryny można dodać octu, ale w tym przypadku jednak cytryna ze względu na zapach jest lepsza.

5. Krany – Aby usunąć kamienny osad, który zbiera się wokół wylotu kranu, nalej octu do plastikowej torebki i umocuj ją tak, by wylot kranu był zanurzony w płynie. Pozostaw nawet na kilka gadzin.