Samochodowe boxy dachowe to wyjątkowo praktyczne akcesoria motoryzacyjne, pozwalające na efektywne zwiększenie przestrzeni załadunkowej pojazdu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Bagażniki dachowe mogą być z powodzenie wykorzystywane w dowolnym okresie roku, jednak jaki box wybrać, aby spełnił on w stu procentach swoje funkcje?

Boxy dachowe godne uwagi

Kupując bagażnik dachowy do samochodu nie warto kierować się wyłącznie ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania, sposobem mocowania oraz materiałem, z jakiego box został wykonany. Zaoszczędzi to nam wiele problemów w przyszłości i pozwoli cieszyć się z funkcjonalności takiego bagażnika przez długie lata. Obecny rynek aż pęka w szwach od ofert tego typu asortymentu. Najlepszymi jednak produktami godnymi polecenia są na pewno bagażniki marki Aguri, Inter Pack, Thule czy też Northline. To gwarancja dobrej jakości wykonania i wytrzymałości, a także niezłego designu.

Zasada bezpieczeństwa

Najważniejsza zasada wyboru bagażnika dachowego brzmi – box musi zostać tak dobrany do konkretnego modelu samochodu, aby nie przesłaniał kierowcy widoczności z przodu pojazdu oraz nie blokował możliwości swobodnego otworzenia tylnej klapy bagażnika samochodowego. Boxy dachowe nie powinny zachodzić na przód auta, a zwłaszcza na przednią szybę, więcej niż 10-15 cm. Ta sama odległość powinna obowiązywać bagażnik dachowy w stosunku do końca dachu samochodu. Dotyczy to szczególnie aut z nadwoziem typu kombi, SUV oraz hatchback. W przypadku pojazdów typu sedan praktycznie zawsze bagażnik będzie delikatnie zachodził na tylną szybę, jednak nie może on utrudniać dostępu do tylnego bagażnika.

Zasada pojemności do ładowności

Wybierając boxy dachowe trzeba wziąć pod uwagę ich pojemność oraz ładowność. Wbrew pozorom nie są to parametry tożsame. O ile pojemność bagażnika mierzona jest w litrach, o tyle ładowność podaje się już w kilogramach. Przykładowo, bagażnik mający pojemność 320 litrów, dysponuje ładownością na poziomie 70 kg. Niekiedy boxy o znacznie większej pojemności np. 400-450 litrów są w stanie wytrzymać ciężar znacznie mniejszy, o wadze około 50 kg. Wszystko zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego bagażnik został wykonany. I tutaj pojawia się kolejna zasada, jaką należy się kierować podczas wyboru bagażnika dachowego, a mianowicie łączna masa ładunku oraz bagażnika nie może być większa od dopuszczalnego obciążenia dachu, jaką podaje producent samochodu.

Zasada jakości systemu mocowania

Kolejny istotny czynnik podczas doboru bagażnika samochodowego to sposób jego mocowania do auta. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich relingów mocujących, wraz z boxem należy dokupić również belki bazowe i dedykowane do nich uchwyty. Decydując się na belki poprzeczne, lepiej wybrać elementy wykonane z aluminium niż ze stali, ponieważ te ostatnie mają tendencję do generowania nieprzyjemnego hałasu podczas jazdy. Belki wybieramy do konkretnego modelu oraz marki samochodu.