Zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie to częsta przyczyna pojawienia się problemów skórnych, takich jak trądzik. Swój początek mają zazwyczaj w okresie dojrzewania, kiedy wskutek wahań poziomu hormonów, głównie androgenów, skóra zaczyna ze wzmożoną siłą produkować łój i tworzyć zaskórniki.

Trądzik hormonalny to przypadłość dotykająca w większości kobiety w okresie miesiączki, ciąży lub menopauzy. Bardziej podatne na jego wystąpienie są osoby niedbające o prawidłową dietę, zmęczone i przebywające w środowisku stresowym. Powyższe czynniki nasilają bowiem produkcję sebum, które zatykając pory skórne doprowadzają do powstawania bolesnych zmian. Niezdrowa, obfitująca w produkty o wysokim indeksie glikemicznym dieta jest z kolei stymulatorem produkcji androgenów, które również zwiększają ilość łoju na skórze. Trądzik związany z rozchwianiem hormonalnym może być powiązany także z chorobami endokrynologicznymi, takimi jak tarczyca, cukrzyca czy choroba Cushinga.

Trądzik hormonalny to schorzenie, wśród którego wyróżnia się dwa główne typy – androgenny i estrogenny. U przedstawicieli każdej z płci najczęściej występujący jest trądzik androgenny, czyli powodowany nadmierną aktywnością hormonów męskich. Objawia się on w postaci dużych, bolesnych grudek, zlokalizowanych na szyi, czole, brodzie, plecach oraz na obwodzie twarzy. Nie są one mocno zaczerwienione, ponieważ temu rodzajowi trądziku nie towarzyszy stan zapalny. Dodatkowo charakterystycznym symptomem jest także nadmierne przetłuszczania się i wypadanie włosów.

Trądzik estrogenny to inaczej trądzik różowaty. W pierwszej fazie skórę obejmuje rumień, powstający na skutek rozszerzenia się naczyń krwionośnych, a następnie pojawia się czerwona, swędząca krostka. Zmiany te są umiejscowione na czole, nosie, policzkach i brodzie. W zaawansowanym stadium na skórze mogą tworzyć się zapalne nacieki.

Dla określenia dokładnych przyczyn, przez które powstał trądzik, wykonuje się badania krwi, obejmujące poziom hormonów płciowych, wydzielanych przez przysadkę mózgową, nadnercza i tarczycę. Aby zdiagnozować podłoże trądziku należy koniecznie udać się do dermatologa, który skieruje pacjenta na niezbędne badania. Najczęściej wykonuje się oznaczenie poziomu DHEAS, testosteronu oraz stosunku LH do FSH. W zależności od otrzymanych wyników zazwyczaj wprowadza się odpowiednią doustną terapię hormonalną połączoną z miejscowym leczeniem za pomocą kremów i maści o działaniu antybakteryjnym oraz peelingów, których zadaniem jest oczyszczenie skóry i odblokowanie zatkanych porów skórnych.