Samodzielne chodzenie małego dziecka to moment, którego z niecierpliwością wyczekują wszyscy rodzice małych dzieci. Postawienie przez malucha pierwszych kroków to z pewnością bardzo wzruszająca chwila. Znacznie zwiększa także samodzielność dziecka, które od tej pory może odkrywać świat na własnych nogach. Warto wiedzieć, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, a także – jak można mu w tym pomóc.

Kiedy można spodziewać się pierwszych kroczków?

Na początku warto podkreślić, że przedział czasowy, kiedy dziecko może zacząć poruszać się na własnych nogach, jest dość szeroki. Większość dzieci umiejętność samodzielnego poruszania się opanowuje między 12, a 15 miesiącem życia. Są jednak dzieci, które pierwsze kroki stawiają znacznie wcześniej bądź też znacznie później. Trzeba jednak postawić sprawę jasno – to, kiedy maluch stawia pierwsze kroki, nie ma żadnego znaczenia dla jego przyszłego rozwoju. I chociaż ogromna część rodziców bardzo martwi się tym, że ich maluch zaczyna chodzić nieco później niż rówieśnicy, to jednak jest to sytuacja zupełnie normalna.

Można zacząć się niepokoić, kiedy zdrowe dziecko nie postawi swoich pierwszych kroków do ukończenia 18 miesiąca życia. Dopiero wtedy można umówić wizytę u specjalisty i postarać się zdiagnozować problem. W innym wypadku należy dać dziecku przestrzeń do indywidualnego rozwoju i nie martwić się tym, na co nie ma się wpływu.

Jak wygląda nauka chodzenia u dziecka?

Dziecko aby postawić pierwsze samodzielne kroki, musi przejść przez kilka bardzo istotnych etapów. Niebywale ważne jest chodzenie malucha przy meblach bądź też ścianie. Jednak nauka samodzielnego poruszania się najczęściej zaczyna się od raczkowania. Kiedy dziecko opanuje już tą umiejętność, zaczyna powoli podnosić się do pozycji pionowej, a następnie próbować poruszać się wzdłuż mebli bądź też ścian. To dla niego okazja do nauki prawidłowego dostawiania jednej nogi do drugiej, utrzymania prawidłowej postawy ciała, a także właściwego ustawienia nóg i stóp. Maluch ćwiczy w tym czasie także swój zmysł równowagi.

Wielu rodziców stara się przyspieszyć postawienie przez malucha pierwszych kroków, prowadzając go za wyciągnięte rączki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to spory błąd, który odpowiedzialny jest za wykształcenie nieprawidłowej postawy, którą następnie należy korygować.

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

To, że nie należy przyspieszać nauki chodzenia przez dziecko, wcale nie oznacza, że nie można jej wspierać. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w pierwsze buty dla dziecka. Powinny one posiadać elastyczną, dopasowującą się do kształtu stopy podeszwę. Pierwsze buty powinny być maksymalnie miękkie, tak by nie obciążały niepotrzebnie stóp malucha.

Specjaliści zgodnie jednak wskazują, że dziecko, które zaczyna stawiać pierwsze kroki, powinno jak najwięcej czasu spędzać bez butów.

Podsumowując, nauka chodzenia to bardzo skomplikowany proces, który może potrwać u dzieci wiele tygodni. Niektóre dzieci umiejętność samodzielnego poruszania się opanowują szybciej, u innych kolei na pierwsze kroki trzeba poczekać zdecydowanie dłużej – i jest to zupełnie normalne.