starsza-kobieta-maluje

Aktywizacja seniorów jest szczególnie istotna dla ich zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Choć seniorzy nie są już tak sprawni, jak osoby młodsze, wciąż mogą podejmować się różnorodnych aktywności, które pozwolą na pobudzenie zmysłów, poprawę pamięci, a także na kreatywne zagospodarowanie wolnego czasu. Jakie są sposoby aktywizacji seniorów w domach opieki?

Terapia manualna

Jednym ze sposobów aktywizacji seniorów w prywatnych domach spokojnej starości są wszelkiego rodzaju zajęcia manualne. Dobierane są na podstawie zainteresowań oraz możliwości osoby starszej – seniorzy cierpiący na artretyzm lub z zaawansowanymi chorobami neurologicznymi mogą otrzymać np. kłębek włóczki, który będą powoli, w swoim tempie nawijać. Ci bardziej sprawni z pewnością docenią zajęcia kreatywne, związane z szydełkowaniem, robieniem na drutach, haftowaniem, wyplataniem akcesoriów z wikliny, krawiectwem, lepieniem naczyń ceramicznych, a nawet stolarstwem i samodzielnym wykonywaniem lub odnawianiem mebli.

Zajęcia manualne mogą być zarówno formą rehabilitacji (seniorzy ćwiczą dłonie, a jednocześnie wytężają umysł, dbając o pamięć i myślenie kreatywne), jak i rozrywką, dzięki której osoby starsze zapełnią czas w domu seniora. Jednocześnie radość z ukończenia zadania i samodzielnego wykonania użytecznego przedmiotu sprawi, że poczują się potrzebni. Dzięki terapii zajęciowej seniorzy mogą również nauczyć się nowych rzeczy – a na naukę, jak wiadomo, nigdy nie jest za późno.

Aktywności związane ze sztuką

Innym rodzajem zajęć manualnych mogą być aktywności związane ze sztuką, np. malarstwo lub rzeźba. Seniorzy mają różne zainteresowania, dlatego często w domach opieki dla seniorów zostają uwzględnione takie formy aktywizacji jak: wieczorki taneczne, spotkania literackie, kursy malowania, rzeźbienia lub lepienia z gliny, wyjścia do kina lub teatru, a także spotkania związane z zainteresowaniami seniorów organizowane bezpośrednio w domu seniora.

Nie muszą to być wyłącznie zajęcia manualne, zwłaszcza jeśli seniorzy mają sprawny umysł, ale mniej sprawne ciało. Wśród aktywności związanych ze sztuką, które pobudzą umysł i zapewnią rozrywkę intelektualną, możemy wyróżnić wspólne czytanie lub oglądanie filmu połączone z dyskusją na temat dzieła. Doskonałą formą aktywizacji są również gry słowne i logiczne, np. kalambury, scrabble lub szachy.

U osób cierpiących na choroby otępienne, np. chorobę Alzheimera, doskonałe rezultaty przynosi muzykoterapia, która pozwala na uspokojenie agresji seniorów. Słuchanie muzyki lub radia przyniesie ukojenie również seniorom, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą podjąć się innych aktywności.

Aktywność fizyczna

Niezależnie od poziomu sprawności, ruch jest doskonałą formą aktywizacji seniorów. W zależności od stanu zdrowia mogą to być zajęcia typowo rehabilitacyjne, prowadzone pod opieką fizjoterapeuty, jak i łagodne ćwiczenia fizyczne, których senior może podejmować się samodzielnie. Jest to możliwe dzięki w pełni wyposażonym salom do rehabilitacji i ćwiczeń ruchowych, które znajdują się w domu opieki Harmonia w Gdańsku. Zmęczenie zapewni seniorowi lepszy sen i wypoczynek, a tym samym spokój ducha. Specjalnie dobrany program rehabilitacji przywróci sprawność ruchową i manualną, dzięki czemu poprawi się samopoczucie seniora – mniejsza sprawność może być bowiem źródłem frustracji, a nawet pojawienia się stanów depresyjnych.

Dostosowane do kondycji oraz stanu zdrowia ćwiczenia poprawią również sprawność ciała, dotlenią komórki organizmu oraz sprawią, że senior nabierze wigoru i siły do podejmowania innych aktywności. Jednocześnie nawet niewielka siłownia w domu opieki to doskonałe miejsce na spotkania i pogawędki oraz integrację seniorów.

Rozmowa z opiekunem lub osobą duchowną

Niekiedy do aktywizacji wystarczy rozmowa z opiekunem lub z osobą duchowną, jeśli senior tego sobie życzy. Nie każda starsza osoba zachowuje zdrowie do późnego wieku – wspomniane już choroby otępienne mogą sprawić, że podejmowanie aktywności fizycznej będzie niemożliwe. Jednak sama rozmowa, pokazywanie zdjęć lub wyjaśnianie, jaki mamy dzień tygodnia, jaka pora roku jest za oknem, może pomóc w aktywizacji oraz lepszym zapamiętywaniu członków rodziny lub sytuacji, w której osoba starsza się aktualnie znajduje.

Dla niektórych seniorów niezwykle istotne są spotkania z osobą duchowną, wspólne odmawianie modlitwy lub czytanie pisma świętego. Regularne wizyty sprawią, że nawet osoba, która nie może się samodzielnie poruszać, uporządkuje swój dzień według pewnego harmonogramu, co zapewni jej spokój i poczucie bezpieczeństwa.