para-po-wykonaniu-testu-ciazowego

Niepłodność, czyli stan, w którym para nie ma możliwość w naturalny sposób doprowadzić do zajścia w ciążę może być spowodowana różnymi przyczynami. Problem niepłodności tak samo często jest związany z przyczynami leżącymi po stronie kobiet, jak i po stronie mężczyzn. W dużej ilości przypadków niepłodność jest spowodowana problemami leżącymi po stronie obojga partnerów jednocześnie. W artykule dokładniej opisujemy, co to jest niepłodność oraz jakie mogą być jej przyczyny u kobiet i u mężczyzn.

Co to jest niepłodność?

Niepłodność to stan, w którym para w wieku rozrodczym ma długotrwałe problemy doprowadzeniem do zajścia w ciążę. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO o niepłodności można mówić, gdy para nie może zajść w ciążę pomimo regularnego odbywania stosunków płciowych bez zabezpieczeń przez rok. Według WHO w takich przypadkach należy już szukać pomocy u specjalistów, czyli umówić się na wizytę w klinice leczenia niepłodności. Niepłodność jest coraz większym problemem na całym świecie i z roku na rok taką diagnozę słyszy coraz więcej pacjentów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: Usłyszenie od lekarza diagnozy mówiącej o tym, że ma się problem z niepłodnością dla wielu osób jest trudnym przeżyciem. Na szczęście w obecnych czasach wielu parom można skutecznie pomóc i doprowadzić do tego, że będą mogły cieszyć się z zajścia w ciążę. W tym celu najpierw niezbędne jest jednak określenie przyczyn niepłodności oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Jakie mogą być ogólne przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn?

Jedna grupa przyczyn niepłodności może być taka sama u kobiet i u mężczyzn. Do takich przyczyn należy przede wszystkim prowadzony tryb życia, nieprawidłowo zbilansowana dieta, prowadzenie zbyt mało aktywnego trybu życia oraz używki. Na pogorszenie płodności może też wpływać np. otyłość brzuszna lub niedowaga.

Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?

Przyczyny niepłodności u kobiet mogą być różne. Najczęściej problemy z zajściem w ciążę są u nich związane z wiekiem. Organizm kobiety w pewnym momencie zaczyna bowiem stopniowo tracić możliwość naturalnego zajścia w ciążę. Za wiek graniczny często uznaje się 35 lat. W tym wieku możliwości zaczynają stopniowo spadać i coraz trudniej jest zajść w ciążę. Przyczyny niepłodności u kobiet mogą być też związane np. z aktualnymi problemami zdrowotnymi oraz z przebytymi chorobami. Problemy z zajściem w ciążę mogą być związane m.in. z niedrożnością jajowodów, endometriozą. torbielami, mięśniakami macicy czy stanami zapalnymi jajników i jajowodów. Trudności z zajściem w ciążę mogą być też związane z chorobami ogólnoustrojowymi, m.in. cukrzycą, chorobami nerek, tarczycą czy chorobą wieńcową.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności u mężczyzn?

Główną przyczyną niepłodności u mężczyzn jest zawsze słaba jakość nasienia, czyli zbyt mała ilość znajdujących się w ejakulacie plemników lub ich zbyt słaba ruchliwość. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do azoospermii, czyli do całkowitego braku plemników w nasieniu. Określając przyczyny niepłodności i planując dalsze etapy działania, w ramach diagnostyki niepłodności u mężczyzn należy sprawdzić, dlaczego jest słaba jakość nasienia. Może to być spowodowane np. uszkodzeniem jąder lub chorobami autoimmunologicznymi, które polegają na tym, że organizm zaczyna wytwarzać atakujące komórki własnego ciała przeciwciała. Wpływ na bezpłodność u mężczyzn mogą też mieć np. przyjmowane leki lub przebyte kuracje lecznicze. Najczęściej niepłodność męska jest efektem przebytej wcześniej w ramach leczenie onkologicznego chemioterapii lub radioterapii.