Nie tajemnicą jest, że zdrowie dziecka jest najważniejsze w życiu każdego rodzica. Dokłada on wszelkich starań, aby zapewnić maluszkowi wszystko, co najlepsze. Aspekt ten dotyczy także odżywiania — w tym wdrożenia do jadłospisu potomka niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania olejów. Jednak nie każdy typ tego produktu jest zalecany. Jakie oleje można stosować w diecie dziecka? Dlaczego warto zaopatrzyć się w urządzenie, jakim jest wyciskarka do oleju?
Oleje, których nie może zabraknąć w diecie dziecka
Dieta dziecka powinna zawierać przede wszystkim tłuszcze pochodzenia roślinnego. Jednak nie tyczy się to wszystkich rodzajów olejów — spożycie palmowego i kokosowego powinno zostać ograniczone. Instytut Żywności i żywienia (IŻŻ) rekomenduje stosowanie olejów roślinnych, w formie uzupełnienia diety o jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Są one (np. Olej kukurydziany, sezamowy, słonecznikowy, sojowy) doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie z rodziny n-6 (omega-6). Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają sporą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Co więcej, oleje roślinne są bogatym źródłem witaminy E, a w Polsce margaryny mają obowiązek wzbogacenia swojej zawartości o witaminy A i D. Doskonałym rozwiązaniem jest domowa produkcja niektórych z wyżej wymienionych olejów. Jednak w tym celu niezbędny może okazać się zakup urządzenia, jakim jest wyciskarka do oleju.
Wyciskarka do oleju i temperatura smażenia — czynniki warunkujące jakość oleju?
Jak wiadomo, najlepszy produkt to taki, który można samemu wytworzyć. Ma to oczywiście odniesienie do gwarancji tego, co się w nim znajduje oraz czy podczas jego produkcji nie zastosowano jakiejś chemicznej substancji. W przypadku tłuszczów stosowanych w diecie, do wytworzenia takiego produktu niezbędna okazuje się wyciskarka do oleju. Łatwość obsługi i zadowalający efekt to czynnik, dla którego coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia.
W przypadku procesu smażenia warto pamiętać, iż najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie olejów będących bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, jak np. oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Stabilny termicznie oraz cechujący się obojętnym smakiem jest olej z zarodków ryżu. Wybierając olej kokosowy do smażenia potraw, należy pamiętać, by nie stosować go zbyt często, ponieważ zawiera on około 92% kwasów tłuszczowych nasyconych, które wywierają niekorzystny wpływ na zdrowie.