Znalezienie odpowiedniego eksperta w zakresie wad konstrukcyjnych i wykonania jest śliskim tematem dla osób, których specjalnością nie jest budownictwo. Typową strategią znalezienia specjalisty wykonującego ekspertyzy budowlane jest sugerowanie się rekomendacjami innych osób.

Ekspertyzy budowlane: na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Aby osoba mogła zostać uznana za eksperta w danej dziedzinie, powinna mieć odpowiednie umiejętności i doświadczenie, w tym przypadku w temacie ekspertyz budowlanych. W przypadku większości branż, stopnie naukowe, szczególnie te wysokie, mówią sporo o umiejętnościach danej osoby – jednak nie zawsze tak jest w przypadku nieruchomości i budownictwa.

Wciąż można spotkać wiele osób, których kariery mocno się rozwinęły i stali się liderami branży, nigdy nie będąc faktycznie na placu budowy. Dobrą zasadą jest sprawdzenie, czy biuro świadczące ekspertyzy budowlane zatrudnia specjalistów, którzy posiadają dyplomy i dokumenty potwierdzające ich faktyczne doświadczenie.

Następnie należy zapytać, czy ekspert budowlany ma dodatkowe kwalifikacje lub certyfikaty, które dają mu głębsze zrozumienie sprawy ekspertyz budowlanych. Może to być licencja wykonawcy w obranej dziedzinie, lub certyfikaty od państwowych organizacji. Ponadto, ponieważ większość ekspertyz budowlanych opiera się na konkretnych zleceniach, wybrane przykłady w ich życiorysach mogą pomóc w określeniu, czy ich doświadczenie konstrukcyjne odpowiada poszukiwanym przez Ciebie potrzebom.

Szukanie specjalisty ds. ekspertyz budowlanych – dodatkowe wskazówki

Oprócz wszystkiego, co zostało powiedziane powyżej, istnieją pewne praktyczne czynniki, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim upewnij się, że wybrane biuro wyraźnie jest obiektywne. Poza tym warto wiedzieć, czy dany ekspert ma jakichś kolegów i profesjonalistów z powiązanych branż, do których można się zwrócić w celu wymiany myśli i doświadczeń? Jeśli tak, to daje Ci dostęp do puli ekspertów, z której naprawdę warto skorzystać.