
Rozwód w przypadku posiadania dzieci wiąże się z alimentami, co zawsze jest kwestią sporną. Nie każdy zgadza się z ich wysokością i dąży do zmiany faktycznego stanu zasądzonej przez Sąd kwoty. Jak można to zrobić?
Wyrok Sądu – nie ma odwrotu?
Niekoniecznie. Jest kilka sposobów na zmianę decyzji sądu, jeśli chodzi o alimenty. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i zupełnie nie wiesz, jak sobie poradzić ze swoją sprawą, pomoże ci zawsze radca prawny. Bez problemu można znaleźć kompetentną osobę, która naświetl i sprawę i poprowadzi przez prawne meandry związane z alimentami. Dzięki poradzie prawnika można uzyskać informację o tym, jak zmniejszyć wysokość świadczeń na rzecz dziecka czy dzieci.
Zmniejszanie alimentów
Przede wszystkim przesłanką do obniżenia alimentów jest fakt zmniejszenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Mogą one wiązać się z ustaniem kosztownych realizacji, np. rehabilitacji, leczenia, dojazdów dzieci do szkoły czy też polepszeniem statusu majątkowego. Kolejne czynniki, które mogą wpłynąć na zmianę decyzji sądu co do alimentów to sytuacja, kiedy zobowiązany traci pracę lub zmienia na mniej płatną, problemy ze zdrowiem, czy konieczność utrzymywania innych osób.
Kiedy trzeba podwyższyć alimenty
Istnieje też szereg sytuacji odwrotnych, kiedy zwiększa się usprawiedliwione potrzeby uprawnionego i wysokość alimentów jest za mała. Można ubiegać się o podwyżkę kwoty w sytuacji i gdy zobowiązany więcej zarabia, zdobył kolejny awans zawodowy czy darowiznę, dzięki czemu jest w stanie płacić więcej na dziecko czy na dzieci. Wyższe alimenty mogą być przyznane także w sytuacji, kiedy wzrosną potrzeby finansowe na utrzymanie dzieci, np. trzeba będzie więcej wydać na szkołę czy leczenie.
Zwróć uwagę na datę
Jeśli uda ci się zmienić wyrok Sądu co do wysokości alimentów, to często musi upłynąć trochę czasu, zanim nowe postanowienie wejdzie w życie. Warto więc podać w pozwie datę wsteczną, czyli taką, z którą wiąże się zmiana świadczeń. W przypadku, gdy dziecko musi wyjeżdżać na rehabilitację, co rozpoczęło się w czasie wcześniejszym niż czas zwrócenia się do Sądu o wzrost alimentów, wtedy należy podać właśnie datę początku leczenia.
Pozew
Po zebraniu tych informacji czas na pozew. Jak to zrobić? Wszelkie informacje można znaleźć, zgłaszając się do dobrego prawnika w swoim mieście. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: „radca prawny Łódź”, aby pojawiło się kilka naście linków odsyłających do konkretnych osób lub informacji na poszukiwany temat. Tak czy inaczej, należy wystąpić się do Sądu rejonowego z odpowiednim powództwem. Resztę kwestii należy domowić z prawnikiem.