O twardej wodzie mówimy wtedy, gdy znajdujące się w niej sole wapnia i magnezu występują w zbyt dużych ilościach. Korzystanie z twardej wody niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, dlatego warto zastanowić się, jak zmiękczyć wodę. Poniżej przedstawiono, dlaczego jest to ważne, jak działa zmiękczacz wody, oraz czym, ewentualnie, można byłoby go zastąpić.
Dlaczego należy zmiękczać wodę?
Zanim sięgnie się po zmiękczacz wody do domu, warto zastanowić się, dlaczego właściwie powinno się to zrobić. Do głównych konsekwencji użytkowania twardej wody należą:
- Problem z myciem włosów i ciała – brak odpowiedniej miękkości sprawia, iż woda traci właściwości zmywające. Tym samym niezwykle trudno spłukać szampon czy też żel do mycia.
- Niedomyte naczynia – ze względu na brak wymienionej wyżej właściwości, woda przepływa po powierzchni naczyń i garnków, pozostawiając na nich tłuste plamy. Konieczne jest używanie zdecydowanie większych ilości płynu do mycia naczyń.
- Niedoprane tkaniny – jeżeli nie korzysta się ze zmiękczacza wody, gdy jest ona zbyt twarda, nie sposób doprać brudne materiały. Woda nie zmywa zanieczyszczeń, a co gorsza problemu nie rozwiązuje nawet dodanie większej ilości detergentu, gdyż twardą wodą nie sposób go w całości wypłukać.
- Szkody dla roślin – twarda woda jest słabo przyswajalna dla roślin, a sole wapnia i magnezu mogą być dla nich szkodliwe. Tym samym nie należy podlewać kwiatów wodą, której twardość jest zbyt wysoka.
- Zły smak oraz osadzanie kamienia – nie sposób napić się dobrej kawy czy herbaty na bazie twardej wody. Co więcej, wskutek gotowania wytrąca się z niej kamień osiadający na powierzchni napoju oraz w czajniku.
Jak zmiękczyć wodę – skuteczne metody
Skorzystanie ze zmiękczacza wody do domu jest niezbędne, kiedy ta lecąca z kranu jest zbyt twarda, do czego przekonać powinny wymienione powyżej argumenty. Jednak w jaki sposób otrzymać wodę o pożądanej miękkości? Poniżej przedstawiono 5 odpowiedzi na pytanie, jak zmiękczyć wodę:
- Zmiękczacz wody do domu – zakup profesjonalnego sprzętu to najprostsze, a jednocześnie najskuteczniejsze rozwiązanie. Zmiękczacz wody filtruje ją, zatrzymując sole wapnia i magnezu. Wiele nowoczesnych urządzeń posiada regulator, dzięki któremu użytkownik sam decyduje, jak bardzo należy zmiękczyć wodę. To bardzo przydatna funkcja, gdyż jak najbardziej wskazane jest pozostawienie w wodzie niewielkich ilości wymienionych soli.
- Stacja uzdatniająca i inne filtry – kompleksowe urządzenie, jakim jest stacja uzdatniająca, nie tylko zmiękczy wodę, ale też usunie z niej drobnoustroje, metale ciężkie, czy azotany. W funkcję zmiękczacza wody wyposażane są również inne filtry przeznaczone do użytku domowego. Warto z nich korzystać, kiedy twardość to nie jedyny problem dotyczący bieżącej wody.
- Zakwaszenie wody torfem – jeden z najpopularniejszych naturalnych sposobów zmiękczania wody to zatopienie w niej owiniętego w płócienny materiał torfu. Na 10 l wody powinno przypadać 10 dkg torfu. Zmiękczanie powinno trwać co najmniej 1 pełną dobę. Zmiękczoną w ten sposób wodę wykorzystać można np. do umycia włosów.
- Sok z cytryny – podobnie jak torf, kwaśny sok z cytryny to naturalny zmiękczacz wody. Jeżeli używa się naturalnego, czystego soku, wystarczy pół łyżeczki na 1 l wody. Mieszanka powinna postać co najmniej przez kilka godzin.
- Zagotowanie wody – zwyczajne zagotowanie wody powoduje, iż wytrącają się sole odpowiedzialne za jej twardość, przez co sama woda staje się bardziej miękka. Problemem jest jednak kamień osadzający się na dnie szklanki oraz niszczący czajnik.
Zmiękczacz wody to najlepsze rozwiązanie
Wymienione powyżej naturalne sposoby zmiękczania wody działają, jednak tylko doraźnie. Ponadto, nie rozwiązują wszystkich problemów, ze względu na osadzający się kamień w ugotowanej wodzie, czy też kwaskowatość wody z cytryną. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się twardości z bieżącej wody jest zatem regularne korzystanie ze zmiękczacza wody do domu, ewentualnie z filtra z funkcją zmiękczania.