Niestety alergie pokarmowe u niemowlaków to problem, z którym każdego roku zmaga się coraz to większa liczba rodziców. Aby móc w porę podjąć odpowiednie kroki oraz uchronić swoje dziecko przed nieprzyjemnościami związanymi ze spożywaniem niewłaściwych pokarmów, ważne jest, aby wiedzieć, jak objawia się alergia pokarmowa oraz jak ją zdiagnozować.

Alergia pokarmowa u niemowlaków a nietolerancja pokarmowa

Alergia pokarmowa jest efektem reakcji immunologicznej organizmu na określoną substancję w danym pokarmie. Co do zasady objawy alergii pojawiają się niezwłocznie po spożyciu szkodzącego nam jedzenia. Wiele osób myli alergię pokarmową z nietolerancją pokarmową. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma przypadłościami jest to, że w przypadku nietolerancji pokarmowej w naszym organizmie jest zbyt mało substancji niezbędnej do prawidłowego trawienia, przez co składniki znajdujące się w pożywieniu są niewłaściwe wykorzystywane. Objawy nietolerancji pokarmowej nie są również natychmiastowe.

Przyczyny i objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa u naszych maluszków może pojawić się nawet w przypadku, gdy są one karmione wyłącznie mlekiem matki. Dzieje się tak dlatego, że alergeny na które uczulone jest dziecko przenikają do mleka matki.
Za występowanie alergii mogą być odpowiedzialne czynniki genetyczne. Jeśli zatem w Twojej rodzinie występują lub występowały przypadki uczuleń, wzrasta zagrożenie po stronie dziecka. Alergie pokarmowe to także efekt palenia przez matkę w trakcie ciąży papierosów oraz następstwo przebytych chorób jelit lub żołądka. U niemowląt bardzo często czynnikiem powodującym alergię jest także mleko krowie oraz jajka.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u niemowlaków to:
• wysypka pojawiająca się na buzi, rękach, zgięciach łokciowych oraz podkolanowych,
• biegunka,
• kolka,
• pokrzywka,
• atopowe zapalenie skóry,
• śluz lub krew w stolcu,
• bardzo powolne przybieranie na wadze.

Jak zdiagnozować alergie pokarmowe?

Diagnoza i leczenie niemowlaków nie jest sprawą prostą i szybką. Przy pierwszych niepokojących objawach rodzice po konsultacji z lekarzem powinni dokładnie spisywać co je ich dziecko oraz obserwować, jaka jest jego reakcja na konkretne pokarmy. Często to wystarcza, aby odkryć źródło problemu i wyeliminować szkodliwe produkty.

Rozwiązaniem problemów pokarmowych niemowlaka są także testy na nietolerancje pokarmowe, które w przypadku niepowodzenia pierwszej metody są konieczne. Jeśli zatem zaobserwujesz u swojego dziecka objawy charakterystyczne dla alergii pokarmowej koniecznie wykonaj tego typu badania. Testy na nietolerancje pokarmowe mogą określić nietolerancję nawet na kilkaset wybranych produktów! Jednymi z takich testów stosowanych u najmłodszych są testy eliminacji i prowokacji. Pierwszy polega na określeniu i następnie wykluczeniu składników szkodliwych, natomiast test prowokacji opiera się na wprowadzeniu po pewnym czasie do diety maluszka niewielkich ilości pokarmów, które powodowały alergię. Ma on na celu ustalenie, czy nietolerancja na dany produkt ustąpiła. Jest on przeprowadzany pod ścisłą kontrolą lekarza i trwa 10 dni.