Kobieta zastrzegająca dowód osobisty

Dane wypisane na kartach bankomatowych, dowodzie osobistym i innych dokumentach to prawdziwy skarb dla oszustów. Zgubienie portfela czy przypadkowe udostępnienie danych przestępcy może skończyć się np. zaciągnięciem pożyczki na Twoje nazwisko albo podpisaniem niekorzystnej dla Ciebie umowy. To dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej zabezpieczyć swoje dane w razie ich utraty. W tym tekście podpowiadamy, jak zablokować dowód osobisty.

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie i w jaki sposób można zastrzec dowód osobisty,
  • jak zastrzec dowód osobisty w banku,
  • jak można czasowo zawiesić dowód.

Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Chociaż nie korzystasz z niego na co dzień, dowód jest niezbędny w wielu sytuacjach – np. do załatwiania spraw w urzędzie czy banku, kontaktów z policją czy podpisywania umów lub zaciągania kredytów. To dlatego tak ważne jest, by zawsze mieć go przy sobie, a w razie utraty – zadbać o natychmiastowe zastrzeżenie dowodu osobistego i zawartych w nim danych.

Gdzie zastrzec dowód osobisty?

Jeśli już przydarzy Ci się utrata dowodu osobistego, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest złożenie wniosku o zastrzeżenie dowodu. Jak to zrobić? Sprawdź:

  • Prośbę o zastrzeżenie dowodu osobistego możesz złożyć w urzędzie – osobiście, listownie lub przez internet. Po załatwieniu formalności otrzymasz zaświadczenie o utracie dowodu.
  • Zastrzeżenie dowodu możesz przeprowadzić także online poprzez swój Profil Zaufany. Na Twoim koncie również zostanie wygenerowane zaświadczenie o utracie dowodu.
  • Jeśli dowód osobisty straciłeś podczas pobytu za granicą, zgłoś tę sprawę do najbliższego konsulatu. Możesz zrobić to zarówno osobiście, jak i listownie lub za pośrednictwem faksu.

Jeśli masz pewność, że Twój dowód został skradziony, zgłoś ten fakt na policji. Nie musisz już wtedy zastrzegać go w urzędzie gminy ani poprzez Profil Zaufany. Dowód zostanie unieważniony automatycznie.

Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku – jak to zrobić?

Zastrzeżenia dowodu osobistego możesz dokonać także w banku – w placówce lub przez internet. Zastrzeganie numeru serii dowodu osobistego w banku można przeprowadzić także w inny sposób. Od kilku lat istnieje bowiem jeszcze jedna forma zabezpieczenia danych – System Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, który działa z inicjatywy Związku Banków Polskich. To metoda bezpośredniego połączenia z konkretnym bankiem. Nawet jeśli posiadasz konta w różnych instytucjach, wystarczy, że zapamiętasz jeden numer – (+48) 828 828 828. Musisz tylko pamiętać nazwy banków, w których masz konta, i podać je konsultantowi, który połączy Cię z odpowiednią placówką.

Zastrzeganie dowodu osobistego – czy zawsze jest potrzebne?

Jeśli nie jesteś pewny, gdzie jest Twój domów i istnieje szansa na jego odnalezienie, warto pomyśleć nie o zastrzeżeniu, a o czasowym zawieszeniu dowodu osobistego. Takie rozwiązanie daje możliwość zabezpieczenia się przed konsekwencjami kradzieży danych, a z drugiej strony – pozwala wydłużyć czas na odnalezienie dokumentu. Zawieszenie dowodu trwa maksymalnie dwa tygodnie. W tym czasie możesz w każdej chwili je odwołać, jeśli tylko uda Ci się znaleźć dowód i upewnić, że nie miała go w swoim posiadaniu żadna niepowołania osoba. Jeśli jednak tego nie zrobisz – dojdzie do automatycznego zastrzeżenia dowodu osobistego.

Jak zawiesić dowód osobisty? Sprawdź:

  • chęć zawieszenia dowodu osobistego możesz zgłosić w urzędzie gminy przy pomocy specjalnego formularza; w urzędzie także odwiesisz dokument,
  • wybierz odpowiednią opcję w swoim Profilu Zaufanym; za jego pomocą będziesz mógł także odwiesić dowód.

Chociaż banki i inne instytucje coraz skuteczniej weryfikują dane swoich petentów, w przypadku zgubienia dowodu warto jak najszybciej zastrzec jego numer. W dzisiejszych czasach zrobisz to bez wychodzenia z domu. Nie zapomnij także o wniosku o wydanie nowego dowodu, ponieważ zaświadczenie, które dostaniesz przy zgłoszeniu zastrzeżenia, nie będzie obowiązywać przez maksymalnie dwa miesiące.