Wybór wózka inwalidzkiego dla osoby niepełnosprawnej to niełatwe zadanie. Musi on bowiem być skrupulatnie przemyślany. Decyzja taka nie może być więc podjęta zbyt pochopnie. Najważniejsze jest aby osobie niepełnosprawnej zapewnić pełny komfort poruszania się na wybranym wózku inwalidzkim.

Gdzie kupić wózek inwalidzki?

Obecnie na rynku działa szereg sklepów medycznych, które oferują bogaty wybór specjalistycznych wózków inwalidzkich. Pamiętajmy, aby nie decydować się zbyt szybko na zakup wózka inwalidzkiego. Bardzo często bowiem nieprzemyślany zakup może być przyczyną poważnej traumy dla osoby niepełnosprawnej. Chory nie radząc sobie na nieprawidłowo dobranym wózku, może zniechęcić się do poruszania się na nim. W jego głowie może zrodzić się myśl, że nie ma dla niego żadnej szansy na samodzielne przemieszczanie się. Jest to oczywiście nieprawda – w dzisiejszych czasach przy tak bogatej ofercie sklepów medycznych możemy dobrać odpowiedni wózek tak naprawdę dla każdego. Większy wybór sprzętów dla niepełnosprawnych możemy znaleźć na stronach internetowych, dlatego też warto poszukać u tego źródła. Pamiętajmy jednak, aby zakup wózka inwalidzkiego skonsultować z ekspertem, na przykład z lekarzem czy rehabilitantem.

Wózek inwalidzki elektryczny czy wózek ręczny?

Kiedy dotknie nas konieczność zakupu wózka inwalidzkiego, z pewnością staniemy przed niejednym dylematem. Jednym z nich jest wybór pomiędzy wózkiem elektrycznym, a wózkiem ręcznym. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy oraz minusy. Skuter inwalidzki jest wskazany szczególnie dla osób, które zupełnie nie potrafią przebyć samodzielnie żadnego dystansu na wózku ręcznym. Taki wybór umożliwi przemieszczanie się niepełnosprawnemu bez wkładania w to wysiłku. Wózki elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są bowiem w napęd elektryczny. Jednak dla osób, które są w stanie poradzić sobie z poruszaniem się na wózku ręcznym, zaleca się zainwestowanie w taki właśnie sprzęt. Poruszanie się na takim wózku umożliwi utrzymanie w sprawności mięśni rąk. Wózek inwalidzki elektryczny z pewnością jest sprzętem dużo droższym niż wózek ręczny. Ponadto wózki ręczne najczęściej mają opcję składania ich, dzięki czemu zajmują dużo mniej miejsca niż te z napędem elektrycznym.