plyn-do-plukania-zebow

Płyn do płukania zębów, zaraz obok odpowiedniej szczoteczki, pasty i nici dentystycznej, jest niezbędny do utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej. Niestety nie wystarczy tylko umyć zęby. Płyn do płukania pomaga uzupełnić codzienną pielęgnację. Pozbywa się zanieczyszczeń z miejsc, do których szczoteczka mogła nie dotrzeć. Jak wybrać odpowiedni środek, który odpowiednio zadba o stan uzębienia?

Jakie są wskazania do używania płynu do płukania jamy ustnej?

Trzeba pamiętać o tym, że szczoteczka likwiduje tylko 60-70% bakterii. Pozostałą część usuwa się właśnie za pomocą nici dentystycznych oraz płynu do płukania. Dzięki temu wypłukiwane są resztki pokarmowe i zmniejsza się ilość bakterii w złogach nazębnych. Płynu do płukania jamy ustnej powinni zatem używać wszyscy. Przy wyborze odpowiedniego środka pomoże dentysta działający w obrębie profilaktyki stomatologicznej.

Jeżeli chodzi o różne dolegliwości i choroby, zaleca się stosować płyn do płukania jamy ustnej szczególnie w przypadku:

 • zapalenia dziąseł,
 • infekcji gardła lub jamy ustnej,
 • choroby przyzębia,
 • przed i po różnych zabiegach chirurgicznych,
 • przed ekstrakcją zębów.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Najczęściej wybierane są płyny do płukania jamy ustnej, które chronią zęby i zapobiegają powstawaniu próchnicy. Można wśród nich wyróżnić:

 • płyny do płukania remineralizujące (przywracają ważne składniki mineralne),
 • płyny do płukania z chlocheksydyną (substancja silnie hamująca namnażanie się bakterii w jamie ustnej),
 • płyny do płukania z fluorem (hamują rozwój bakterii i tworzą minerały bardziej odporne na próchnicę).

Można wyróżnić również inne rodzaje płynów do płukania jamy ustnej, które przydają się w szczególnych stanach lub przy wyróżnionych schorzeniach. Są to m.in.:

 • płyn do płukania jamy ustnej, który wybarwia płytkę – zmienia kolor starej płytki nazębnej na niebieski, a nową na czerwony. Dzięki uwidocznieniu złogów można nauczyć się prawidłowego sposobu szczotkowania zębów,
 • płyn do płukania jamy ustnej na nadwrażliwość zębów – zawiera związki wapnia i fluoru, a także sole potasu. Zamyka kanaliki zębinowe oraz blokuje przewodzenie we włóknach nerwowych, co zmniejsza uczucie wrażliwości zębów,
 • płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci – jest zdecydowanie delikatniejszy niż ten w wersji dla dorosłych. Przede wszystkim nie zawiera w sobie alkoholu, posiada za to związki fluoru i składniki umożliwiające remineralizację.

Oprócz wymienionych rodzajów bardzo popularne są płyny do płukania jamy ustnej wybielające czy takie, które używa się w przypadku nieświeżego oddechu. Czasami istnieje również konieczność użycia płynu do płukania na suchość jamy ustnej – najczęściej, gdy upośledzona jest zdolność do wytwarzania śliny. Nie powinno się ich wybierać samemu. W przypadku dolegliwości w obrębie jamy ustnej zawsze powinno się najpierw zgłosić do dentysty – tłumaczy przedstawiciel kliniki stomatologicznej ARTDENT.

Dbanie o zęby w młodości jest niezwykle ważne, dlatego warto zainteresować się szeroko pojętą profilaktyką stomatologiczną.