Foot on orthopedic insoles medical foot correction.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butów profilaktycznych oraz ortopedycznych. Jest to jednak obuwie specjalne. Dlatego tak ważne jest, aby zostało ono dobrane w sposób właściwy. W innym przypadku może to przynieść efekty wręcz odwrotne do zakładanych.

Obuwie dla dziecka, czyli jakie?

Kupując buty dla dziecka kierować należy się przede wszystkim kilkoma ważnymi kwestiami. Dobre buty dla dziecka muszą skutecznie chronić stopy przed urazami. Poza tym muszą chronić stropy przed utratą ciepła oraz innymi, negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego najlepiej jest wybierać te buty, które wyprodukowane są w przewiewnego materiału. Dobrym rozwiązaniem może być tu naturalna skóra. Podeszwa buta powinna być płaska. Dodatkowo powinna być elastyczna. Bardzo ważny jest także rozmiar butów. Te nie mogą w żaden sposób krępować ruchów stopy.

Dobór butów ortopedycznych

Obuwie ortopedyczne podzielić można na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to obuwie, które w całości wykonane jest tak, aby stabilnie utrzymywać stopę dziecka. Drugi rodzaj butów to buty, które posiadają jedynie wkładki do butów ortopedycznych. Jeśli chodzi o pierwszy oraz obuwia to pamiętać należy o tym, że takie buty dobrać musi lekarz. Butów ortopedycznych nie można kupować na własną rękę. Wcześniej konieczna jest konsultacja z lekarzem, który właściwie dobierze model butów. W przypadku butów z wkładką ortopedyczną to ważne jest, aby w takich butach pięta mocno i stabilnie przylegała do buta. Istotne jest także, aby zapiętek był odpowiednio usztywniony oraz na tyle wysoki, aby się nie deformował.

Kiedy buty ortopedyczne są konieczne?

Obuwie medyczne nie jest konieczne w przypadku każdego dziecka. Buty te często kupuje się w celach profilaktycznych. Pamiętać jednak należy, aby przed dokonanie zakupu butów bądź wkładek ortopedycznych wcześniej skonsultować się z lekarzem. Jeśli ten stwierdzi, iż stopy dziecka rozwijają się w sposób prawidłowy, wówczas noszenie butów medycznych dla dzieci nie będzie konieczne.

Właściwy rozmiar butów

Niezależnie od tego czy kupuje się zwykłe buty dla dziecka czy buty ortopedyczne to pamiętać należy o tym, aby właściwie dobrać ich rozmiar. W przypadku butów ortopedycznych jest to niezwykle ważne. Takich butów rodzice nie powinni kupować „na oko”. Przed zakupem obuwia dziecko zawsze powinno buty dokładnie przymierzyć. Sam rozmiar to bowiem nie wszystko. Buty mają także różne kształty, a to także wpływa na wygodę i komfort ich noszenia.