prześcieradła z gumką

Plamy z krwi są bardzo trudne do usunięcia, dlatego trzeba działać szybko i skorzystać ze sprawdzonych sposobów. Prześcieradła z gumką albo inne tekstylia nie nadają się do kosza pod warunkiem, że wiemy jak poradzić sobie z plamami. Co sprawdzi się najlepiej?

Pozbycie się plam z krwi – podstawowe zasady

Już na samym początku należy zaznaczyć, że plamy z krwi są trudne do usunięcia. Szczególnie, kiedy zdążyły zaschnąć. Z tego względu za czyszczenia prześcieradła z gumką, ubrań, albo dywanów trzeba się zabrać od razu po zbrudzeniu materiału. Do tego zadania stosuje się zimą wodę, gdyż polewanie ciepłą cieczą przyczyni się do utrwalenia plamy, jej zmycie będzie bardzo trudne, a może nawet niemożliwe. W przypadku trwałych plam warto spróbować skorzystać z cennych właściwości soku z cytryny albo wody utlenionej. Z drugą możliwością trzeba postępować szczególnie ostrożnie, gdyż ryzyko zniszczenia ubrań albo prześcieradła z gumką jest stosunkowo wysokie. Z tego względu warto poznać podstawowe wytyczne odnośnie materiału, które znajdują się na metce. Delikatne tkaniny wymagają stosowania łagodnych środków, co sprawi, że plama staje się mniej widoczna, albo nawet całkowicie znika, a materiał będzie prezentował się tak samo dobrze.

Jeśli na prześcieradle albo ubraniach pojawią się świeże plamy z krwi, szybko mieść tkaninę pod strumieniem lodowatej wody (powinna płynąć pod dużym ciśnieniem). Sama woda jednak nie usunie plamy, trzeba skorzystać z szarego mydła, gdyż ułatwia zmywanie trudnych plam.

Kolejny sposób na usunięcie krwi polega na użyciu soli kuchennej (sprawdzi się jedynie w przypadku świeżych plam). Krew należy obficie posypać solą oraz pozostawić na około godzinę, następnie zabarwioną sól trzeba spłukać przy pomocy zimnej wody (przypominamy, że ciepła woda przynosi odwrotne efekty do zamierzonych). Stare, zaschnięte plamy wymagają moczenia w otworze powstałym z 3 łyżek soli na jeden litr. Taką miksturę można także wzbogacić o sok z cytryny działający jak naturalny odplamiacz. Warto zaznaczyć, że w przypadku najdelikatniejszych tkanin należy zmniejszyć ilość soli o połowę. Sól może zostać zastąpiona sodą oczyszczoną. Po wykonanych czynnościach, oczyszczone ubrania należy wyprać w pralce na odpowiednim programie.