Doskonałą przestrzeń kuchenną musi charakteryzować funkcjonalność, niezależnie od jej wielkości. Jak tego dokonać? Warto skorzystać z usług projektanta, by rozplanował ją w taki sposób, aby sprytnie wykorzystać każdy dostępny fragment niewielkiego pomieszczenia – nawet gdy wydaje się to niemożliwe. Jeżeli projektowana kuchnia jest naprawdę ciasna, dobrze sprawdzą się w niej półki naścienne.

Jeżeli chcesz zadbać o przyjazny nastrój swojego wnętrza, wybieraj przede wszystkim ciepłe barwy. Wspaniale wygląda także kuchnia utrzymana w odcieniach szarości. Można w ten sposób uzyskać wystrój w stylu skandynawskim – na pozór chłodnym, a w rzeczywistości miłym dzięki lekkim pastelowym kolorom – np. różom i błękitom. W stylu nordyckim minimalizm łączy się z funkcjonalnością w doskonałych proporcjach.

Jeżeli masz w zwyczaju korzystać w kuchni z gazu do podgrzewania posiłków, warto założyć w niej skuteczny system detekcji gazu. Detektory gazów oddziałują podobnie jak czujnik czadu – ostrzega przed wszelkim niebezpieczeństwem optycznie i fonicznie. Korzystnie, jeżeli system detekcji gazu jest powiązany ze sprawnym zaworem elektromagnetycznym, wtedy w awaryjnej sytuacji w jednej chwili skracany jest napływ gazu do budynku. System detekcji gazu będzie najskuteczniejszy, jeżeli receptor umieścisz nad drzwiami lub nad futryną okna.

Poza doskonałym wyglądem i zapewnieniem bezpieczeństwa wyjątkowo istotna jest także podłoga w kuchni. Poniektórzy decydują się na standardowe linoleum ze względu na jego niewielki koszt oraz możliwość bezproblemowej wymiany. Jeszcze lepiej prezentują się tradycyjne płytki ceramiczne – są dość odporne na efekty ścierania i wyjątkowo łatwe do wyczyszczenia. Możesz dopasować do wnętrza także płytki marmurowe, granitowe lub granitowo-kwarcowe. Kamień jest odporny na ścieranie i nigdy nie wychodzi z mody.

Nim wyremontujesz i wykończysz swoją wymarzoną kuchnię, zorientuj się, jak najlepiej rozmieścić sprzęty i dodatki. Zagwarantuj również bezpieczeństwo i wygodę przemieszczania się po wnętrzu, w jakim tak często spędzamy znaczną część dnia.