
Letnie upały, zwłaszcza w ostatnich latach, naprawdę dają się we znaki. Wysokie temperatury dokuczają nam w pracy, utrudniają skupienie i wykonywanie codziennych obowiązków, a także uniemożliwiają komfortowy wypoczynek. Dobrym rozwiązaniem są systemy klimatyzacyjne, jednak jak poradzić sobie z tropikalną pogodą bez takiego urządzenia? Przedstawiamy szereg prostych i sprawdzonych sposobów, dzięki którym schłodzisz się bez konieczności montażu klimatyzacji.
Zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczeń
Wietrzenie to najprostszy, a zarazem najczęściej wykorzystywany sposób na obniżenie temperatury panującej w domu czy mieszkaniu. Aby czynność ta przyniosła jednak oczekiwany rezultat, to należy przeprowadzić ją o konkretnej porze, najlepiej z samego rana lub zaraz przed snem. Dlaczego nie robić tego w środku dnia? Otóż w tym czasie powietrze jest najbardziej nagrzane i wpuszczając je do naszych pomieszczeń pogorszymy tylko nasz komfort cieplny.
Najlepiej otworzyć okna przed pójściem do łóżka, a zamknąć je dopiero po przebudzeniu. Jeżeli na zewnątrz wieje wiatr, to możemy się również zdecydować na zrobienie małego przeciągu, który wpłynie pozytywnie na sprawną wymianę powietrza w całej przestrzeni domu czy mieszkania – podpowiada nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem oraz serwisem systemów klimatyzacyjnych.
Zasłoń okna!
Promienie słoneczne dostające się do domu lub mieszkania przez niezasłonięte okna to najprostszy sposób na podniesienie panującej wewnątrz temperatury. Właśnie z tego powodu zewnętrzne rolety, żaluzje, a nawet zwykłe zasłony staną się Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami w walce z gorącem – zwłaszcza jeżeli okna są skierowane na południe, a w sąsiedztwie nie ma innych budynków, które rzucałyby cień w środku dnia.
Montaż specjalnych systemów rolet we wszystkich pomieszczeniach może okazać się sporym wydatkiem, jednak nie trzeba martwić się na zapas. Nieco budżetowym, ale równie skutecznym rozwiązaniem są bowiem kotary – powinny być one jednak grube i o jasnym kolorze, najlepiej białym, ponieważ wówczas najskuteczniej odbijają promienie słoneczne.
Wspomóż się wentylatorem
Koszt zakupu wentylatora nie obciąży naszego budżetu w takim stopniu jak montaż klimatyzacji, a z pomocą tego prostego urządzenia mechanicznego możemy skutecznie dbać o swój komfort termiczny. Sprzęt można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczne ustawienie nawiewu na samego siebie, np. w czasie pracy za biurkiem – wirniki wentylatora wprawiają powietrze w ruch, a jego podmuch może nas delikatnie schłodzić. W tym przypadku nawiewane jest jednak ciepłe powietrze, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia.
Drugi, bardziej skuteczny sposób będzie wymagał zastosowania dwóch wentylatorów – jeden z nich ustawiamy przy otwartym oknie (jego zadaniem będzie nawiewanie świeżego powietrza z zewnątrz), z kolei drugi umiejscawiamy po przeciwległej stronie domu (nawiew będzie „wypychał” nagrzane powietrze poza domostwo).
Zazieleń swoje pomieszczenia
Chociaż rośliny kojarzą się nam głównie jako element o charakterze dekoracyjnym, to ich obecność w domu lub mieszkaniu w zauważalny sposób poprawi parametry powietrza, nawilżając je oraz delikatnie schładzając. Nawet zwykłe rośliny doniczkowe sprawdzą się również doskonale jako proste filtry, które wchłoną część zawieszonych w pomieszczeniach zanieczyszczeń.
Jeżeli jesteśmy właścicielami domu, to możemy zdecydować się na posadzenie roślin okrywowych, takich jak bluszcz czy też winorośl, przy ścianie zewnętrznej. Stworzona w ten sposób naturalna bariera będzie stanowiła całkiem skuteczną warstwę termoizolacyjną, która zabezpieczy wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Odpocznij od niektórych sprzętów
Chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, to wiele domowych urządzeń może generować znaczne ilości ciepła w czasie swojej standardowej pracy. Nie chodzi tutaj tylko o przygotowywanie posiłków na kuchence czy też korzystanie z żelazka, ponieważ nieznaczne ilości energii cieplnej są wytwarzane nawet przez telewizor czy komputer.
Jeżeli na zewnątrz panuje więc niemiłosierny żar, a my nie chcemy dokładać do tego swojej cegiełki, to warto odłączyć część urządzeń od zasilania i zrezygnować z ich używania – przynajmniej w środku dnia, kiedy temperatura jest najwyższa.