Niewiele trzeba, by dopadł nas ból gardła. Wystarczy, że zimą raz zapomnimy szalika i po powrocie do domu czujemy nieprzyjemne drapanie, zaś na następny dzień mówienie jest prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście, jeśli szybko zareagujemy, może unikniemy wizyty u lekarza.
Domowe sposoby leczenia bólu gardła
Ból gardła oraz chrypkę, która przeważnie temu towarzyszy można załagodzić na wiele sposobów, od płukanek zaczynając na okładach kończąc. Trzeba jednak pamiętać, że domowe sposoby działają tylko przy pierwszych objawach i niewielkiej chrypce. Jeśli objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza. Domowe sposoby niestety nie pomogą wyleczyć anginy.
Nawilżenie błon śluzowych
W bólu gardła należy pamiętać o tym, by dobrze się nawadniać, gdyż drapanie i pieczenie sygnalizuje nie tylko zapalenie gardła, ale i przesuszenie błony śluzowej, które sprzyja rozwijaniu się infekcji. Warto zatem dużo pić bądź wspomagać się tabletkami dostępnymi na rynku (Neo-Angin, Orofar, Isla, itd.). Nie chodzi jednak jedynie o takie nawilżenie. W pomieszczeniu powinna być odpowiednia wilgotność powietrza, która wynosi od 60 do 80 procent. Należy często je wietrzyć, zaś na grzejnikach warto położyć mokre ręczniki bądź włączyć nawilżacz powietrza.
Ziołowa kuracja
Świetnie w infekcjach gardła mogą wspomóc nas zioła. Najlepiej sprawdzą się napary z rumianku, tymianku i szałwii. Działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie, odkażają i pomagają zlikwidować obrzęk błony śluzowej.
Żeby zrobić płukankę, należy zalać łyżkę ziół wrzątkiem i zaparzyć pod przykryciem 15 minut. Płukanki na gardło powinny mieć temperaturę ciała.
Ponadto, warto jest także pić napary z ziół i dodawać do nich miodu, który też działa antyseptycznie. Podobnie jak rumianek, działa napar z kory dębu.
Płukanka z sody oczyszczonej
Na gardło pozytywnie wpłynie także płukanie gardła roztworem z sodą oczyszczoną. Warto zapamiętać, by unikać płukanek solnych, ponieważ mogą pogorszyć sytuację i podrażnić błony śluzowe, co nasili ból.
Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuścić w połowie szklanki z ciepłą wodą. Gardło płukać od 3 do 4 razy dziennie. Nie powinno się płukać gardła zbyt długo, by uniknąć podrażnień.
Wizyta u lekarza
Ból gardła nie musi być groźny, jednak jeśli mamy trudności z oddychaniem, domowe sposoby zawodzą bądź występuje gorączka 38 stopni i powyżej, a towarzyszy temu wysypka i trudności z przełykaniem, należy niezwłocznie udać się do lekarza i nie lekceważyć objawów.