decathlon_sklep_rowerowy

Przegląd roweru powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Najlepszą porą jest okres po zimie, gdy nadchodzą cieplejsze dni, które będziemy chcieli wykorzystać na jazdę w plenerze. Jak przygotować rower do jazdy po zimie, aby sprzęt był sprawny, a my będziemy mogli odczuwać największy komfort podczas wypraw?

Po pierwsze — mycie roweru!

Mało kto z nas uskutecznia porządne czyszczenie roweru po jesieni. Zazwyczaj urządzenie umieszczamy w piwnicy czy komórce, a o jego umyciu przypominamy sobie dopiero, gdy nadchodzi sezon. Przed wykonaniem przeglądu niezbędne będzie więc dokładne oczyszczenie ramy z błota, a także umycie wszelkich zakamarków (również łańcucha i korbowodu).

Rower możemy umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub zakupić specjalny płyn czyszczący, którym spryskujemy całe urządzenie i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie myjemy rower szczotką i płuczemy wodą. Tego typu środki dodatkowo zabezpieczają nasz sprzęt pozostawiając na jego powierzchni ochronną powłokę. Po umyciu roweru możemy wypolerować ramę.

Jak umyć łańcuch?

Czyszczenie łańcucha jest najważniejszą kwestią, o którą musimy zadbać w szczególny sposób. Do jego umycia używamy bowiem specjalnego rozpuszczalnika (może być ekologiczny). Uwaga! Nie możemy stosować rozpuszczalników typu nitro lub ksylen!

Mycie łańcucha mogą ułatwić nam specjalne płyny w sprayu oferowane przez każdy sklep rowerowy. Tego typu preparaty są bezpieczne i dodatkowo chronią łańcuch naszego roweru przed zniszczeniami.

Smarowanie roweru

Niezbędnym elementem podczas przygotowań roweru do sezonu jest także smarowanie urządzenia. Do tego typu czynności musimy mieć jednak odpowiednie doświadczenie, aby przeprowadzić je w prawidłowy sposób i nie wpłynąć negatywnie na działanie sprzętu. Jeśli nie potrafimy smarować roweru, możemy skorzystać z usług wyspecjalizowanych punktów serwisowych, które znajdziemy np. w sklepach rowerowych.

Jeśli chcemy samodzielnie przeprowadzić smarowanie roweru, robimy to w kilku krokach:

  1. Smarujemy przerzutki kilkoma kroplami preparatu.
  2. Naoliwiamy łańcuch — na każde ogniwo zużywamy kilka kropel smaru.
  3. Kasetę smarujemy jednocześnie z łańcuchem.
  4. Na koniec musimy wyregulować hamulce i przerzutki, sprawdzić wszystkie gwinty oraz zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach.

Konserwacja roweru w serwisie

Sklep rowerowy to również doskonałe miejsce na to, aby przeprowadzić przegląd roweru przed sezonem. Możemy skorzystać w nim z usługi konserwacji, w której skład wchodzi regulacja, fachowe czyszczenie oraz smarowanie wszelkich elementów (łańcucha, piast, sterów, przerzutek itp.).

W serwisach zostanie sprawdzone także ciśnienie w oponach, które jest niezwykle ważne dla wygodnej i komfortowej jazdy. Jest to na tyle istotna kwestia, iż zbyt niskie ciśnienie powoduje szybsze zużycie opon oraz zwiększa ryzyko przebicia dętki. Serwisanci ocenią również stan klocków hamulcowych, przeprowadzą centrowanie kół oraz zapewnią przegląd amortyzatora i dokręcą wszystkie poluzowane śruby.

W profesjonalnych serwisach przegląd i regulacja roweru to nieduży wydatek. Często nie wyniesie nas to więcej niż 150-200 zł. Możemy w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu, a także zyskać pełną pewność, że nasz rower zostanie fachowo przygotowany do wiosny.