Wizyta u fizjoterapeuty to zbawienie przy wszelkich kontuzjach ruchowych i mięśniowych. Pierwsza taka wizyta w gabinecie może być nieco stresująca dla nas jako pacjenta bo nie wiemy czego możemy się spodziewać. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Fizjoterapeuta jako specjalista od kontuzji pomoże uporać się na przykład z nawracającą kontuzją.

Masaż u fizjoterapeuty jest zabiegiem specjalistycznym. Każdy jest dedykowany pod konkretną przypadłość. Dlatego nie należy bagatelizować roli fizjoterapeuty w leczeniu kontuzji.

Jak wygląda pierwszy kontakt z fizjoterapeutą?

Pierwszy kontakt przed wizytą u fizjoterapeuty zazwyczaj następuje drogą telefoniczną lub e-mailową. Podczas rozmowy fizjoterapeuta musi zebrać wstępne informacje na temat przypadłości pacjenta. Po zebraniu detali na temat kontuzji należy zapisać pacjenta na pierwszy dostępny i uzgodniony z nim termin. Wstępne szczegóły, które zostały zebrane podczas rozmowy służą przede wszystkim ocenie czy jest tu potrzebny tylko fizjoterapeuta. Może się okazać, że uraz będzie wymagać szerszych konsultacji z ortopedą.

Jeśli pacjent został już zaproszony na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty to pozostaje nam nic innego jak czekać. Podczas rozmowy warto również poinformować pacjenta o konieczności oszczędzania kontuzjowanej części ciała.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak się przygotować?

Jeśli pacjent posiada dokumentację medyczną kontuzji to powinien być poinformowany o konieczności zabrania jej na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty. Przyda się ona w określeniu tego jak powstała dolegliwość. Dodatkowo papiery medyczne pomogą zebrać najważniejsze informacje, które mogły umknąć w wywiadzie wstępnym.

Podczas zapisywania informacji pacjent powinien być zapytany o przyczyny kontuzji i objawy. Szczegóły te muszą być spisane na specjalnej karcie pacjenta. Na koniec wywiadu fizjoterapeuta powinien poprosić o potwierdzenie podpisem przekazanych informacji.

Podpisując dokument pacjent powinien również dostać możliwość zapoznania się z regułami panującymi w gabinecie fizjoterapeuty. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na ochronę prawną i zdrowotną obu stron.

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty?

Każdy fizjoterapeuta, niezależnie od tego czy przyjmuje stacjonarnie powinien posiadać specjalistyczne łóżko do masażu. W zależności od przeprowadzanego zabiegu będzie musiał położyć się lub usiąść (np. przy kontuzji rąk). Specjalistyczny sprzęt jest przede wszystkim dedykowany do tego typu pracy i powinien być wizytówką fizjoterapeuty.

Podczas zabiegu fizjoterapeuta powinien słuchać pacjenta i nie przekraczać jego granic komfortu. Niektóre kontuzje (np. zrosty mięśniowe) powodują znaczny ból podczas masowania mięśni. Pacjent, któremu zależy na wyleczeniu dolegliwości będzie współpracował podczas zabiegu.

Na sam koniec wizyty u fizjoterapeuty powinno się wyznaczyć kolejny termin wizyty. Warto przekazać również informacje na temat tego jak obchodzić się z kontuzjowaną częścią ciała.