jak-przygotowac-dziecko-do-przeprowadzki

Z przeprowadzką wiąże się zawsze wiele emocji. Niektóre z nich są pozytywne, ale możemy również odczuć smutek czy stres. O ile dorośli potrafią sobie z tymi emocjami poradzić, o tyle dla dzieci jest to o wiele trudniejsze i potrzebują wsparcia rodzica. W końcu dla niego to również wielka zmiana życiowa, o której nie zadecydował sam. Trzeba go do tego odpowiednio przygotować. Przeczytaj artykuł, aby wiedzieć, co zrobić, aby dziecko jak najlepiej zniosło przeprowadzkę.

Dużo rozmawiaj z dzieckiem o przeprowadzce

Przede wszystkim z dzieckiem należy dużo rozmawiać o przeprowadzce. Pamiętaj, że dla niego to także wielka zmiana. Tutaj ma swoich przyjaciół, przedszkole lub szkołę, a także miejsca, do których się przywiązał. To naturalne, że początkowo będzie negatywnie nastawione do zmiany miejsca zamieszkania. Szczególnie jeśli z małego miasta przenosicie się do dużego takiego jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, przeprowadzki może to przerazić dziecko. W końcu to ogromna zmiana. Maluch na pewno będzie miał wiele pytań. Postaraj się szczerze odpowiedzieć na nie wszystkie, nawet jeśli pyta o to samo.

Pokaż dziecku nowe miejsce zamieszkania

Dla malucha określenie „nowy dom” lub „nowe miejsce” niewiele mówi i jest pojęciem abstrakcyjnym. Jeśli jest to możliwe, pokaż dziecku nowe mieszkanie lub dom. Jeśli jest to blisko, możecie się tam wybrać. Dobrze jeśli obejrzycie też przyszłą szkołę lub przedszkole malucha. To na pewno pomoże dziecku w przyswojeniu tego wydarzenia. Natomiast jeśli podróż do nowego miejsca zamieszkania nie jest możliwa, zróbcie to za pośrednictwem Internetu. Dzisiaj mamy takie możliwości, że obejrzenie najbliższej okolicy domu nie będzie problemem. Co więcej, może przerodzić się w fajną zabawę!

Włącz dziecko z przeprowadzkę

Jeśli dziecko będzie widziało, że rodzice zaczynają przygotowania do przeprowadzki, a ono siedzi bezczynnie, będzie czuło się niepotrzebne. Koniecznie włącz malucha w proces pakowania i przygotowań! Oczywiście dostosuj poziom zadań dla dziecka, do jego wieku. Możesz poprosić o spakowanie swoich zabawek w przygotowany wcześniej karton lub zasugerować, aby przejrzało wszystkie swoje rzeczy osobiste i odłożyło te, których nie chce zabierać do nowego domu. Kiedy przyjdzie czas pakowania rzeczy do samochodu, dziecko może przenieść lżejsze rzeczy. Jeśli korzystasz z usług firmy przeprowadzkowej takiej jak Yellow Transport z Trójmiasta, dziecko będzie czuło, że pomaga pracownikom, a to dla niego frajda. Natomiast jeśli maluch jest oporny i niechętny do pakowania, zróbcie to razem.