
Choć wiosna to piękny moment w naturze, kiedy wszystko zaczyna budzić się do życia i kwitnąć, to dla alergików jest to ciężki czas walki z alergią na pyłki drzew. Jak można go przetrwać i znów móc cieszyć się wiosną, nie martwiąc się ciągłym katarem?
Które drzewa uczulają?
Alergie na pyłki drzew są rzadsze, niż na pyłki chwastów czy traw, ale nie są mniej uciążliwe, ponieważ pojawiają się najwcześniej. Już w lutym można zaobserwować początki alergii, ponieważ wtedy zaczynają pylić leszczyny. Uczulenie na pyłki może trwać do kwietnia, a niekiedy nawet do początków maja. Drzewa, które pylą w okresie od lutego do maja i mogą uczulać, to: olcha, leszczyna, dąb, brzoza, platan, buk oraz wierzba. Żeby wiedzieć, na które pyłki konkretnie ma się uczulenie, należy zrobić testy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, od kiedy rozpoczną się nasze kłopoty z alergią i kiedy należy zacząć przeciwdziałać.
Jakie są objawy alergii?
Podstawowym objawem alergii na pyłki jest katar. Pojawia się intensywna wydzielina z nosa oraz nieprzyjemne i męczące uczucie jego zatkania. Pojawiają się ataki kichania i świąd; może występować również ból głowy i problemy z koncentracją. Ponadto, w alergii często pojawia się zapalenie spojówek. Oczy swędzą, pieką i są opuchnięte. W parze z zapaleniem spojówek idzie także nieżyt nosa, który jest bardzo charakterystyczny dla alergii wziewnych. Poza wyżej wymienionymi objawami, może pojawić się również męczący, suchy kaszel, zwłaszcza rano i wieczorem. Jeśli przy kaszlu nie ma innych objawów, typowych dla przeziębienia, np. gorączki, możliwe, że uczulenie nie jest od pyłków, a od roztoczy i kurzu. Czasem występuje także gorączka i bóle brzucha oraz biegunka.
Leczenie alergii
Alergię można, na szczęście, wyleczyć. Bardzo pomocne są w tym testy na alergię, które można zrobić u dermatologa. Dzięki nim, dowiemy się, na co konkretnie jesteśmy uczuleni i kiedy mniej więcej zaczną się objawy związane z alergią. Jest to ważne dlatego, że kiedy chcemy zacząć stosować leki antyhistaminowe, np. Aleric Deslo czy Hitaxa, powinniśmy zacząć brać je kilka dni przed początkiem pylenia drzew. Dzięki temu, leki będą działać prawidłowo. Jeśli jednak nie chcemy stosować leków, możemy poddać się odczulaniu. Najpierw jednak trzeba skonsultować się z lekarzem, żeby wykluczyć przeciwwskazania, np. ciążę czy poważne choroby układu oddechowego.