Wśród nośników muzyki możemy znaleźć między innymi płyty winylowe, których popularność stale wzrasta. Jest to spowodowane tym, że do łask wracają gramofony, a ich sprzedaż bezpośrednio wpływa na zwiększony popyt na winyle. Musimy jednak pamiętać o tym, że należą one do jednych z najbardziej delikatnych nośników muzyki, dlatego warto wiedzieć jak o nie zadbać. Dzięki temu znacznie wydłużyć ich żywotność, a ulubioną muzyką i dźwiękami płynącymi z gramofonu będziemy mogli cieszyć się znacznie dłużej.

Przede wszystkim bardzo ważna jest pozycja, w jakiej będziemy przechowywać płyty winylowe. Pewnie zauważyliśmy już, że w sklepach z winylami zawsze stoją, nigdy nie leżą. Wszystko dlatego, że płyty te powinny być zawsze przechowywane w pozycji pionowej. Dlaczego? Dzięki tej pozycji ich ciężar jest rozkładany równomiernie i minimalizujemy ryzyko ewentualnych odkształceń winyli lub pęknięć. Najgorsze co możemy zrobić to ułożyć płyty jedna na drugiej. Im większy stos, tym większe prawdopodobieństwo, że po takim przechowywaniu już nie wszystkie będą nadawały się do użytku.

Jak jeszcze dbać o winyle?

Kolejny bardzo ważny aspekt to temperatura, w której przechowujemy płyty. Idealnie, gdybyśmy zadbali o temperaturę pokojową. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może wpłynąć na trwałość płyt. Powinniśmy również unikać wilgoci, ponieważ działa ona bardzo destrukcyjnie na delikatne winyle. Jeżeli mamy obawy co do poziomu wilgotności w naszym domu, to warto kupić szczelny pojemnik na winyle, dzięki czemu zwiększymy szanse na to, że nic złego nie wydarzy się z nimi w czasie ich przechowywania.

W winylach poza płytami,bardzo ważne są również opakowania, które często mają wartość kolekcjonerską. To właśnie w nich powinniśmy przechowywać płyty. Te które pozostawimy luzem, znacznie szybciej ulegną zniszczeniu. Aby zachować grafiki na okładkach na dłużej, unikajmy również promieni słonecznych, które mogą powodować blaknięcie papieru. Jeżeli zachowamy się do tych zasad, to nasza winylowa kolekcja będzie w dobrych rękach, a samą muzyką będziemy mogli się cieszyć, kiedy tylko zapragniemy.