Pracownicy medyczni każdego dnia wystawiani są na ciężkie próby, wyzwania i ogromną odpowiedzialność za ludzkie zdrowie i życie. Codziennie muszą stawiać czoła wielu wymaganiom i stresującym sytuacjom. Odzież medyczna jest jednym z tych aspektów, które mają duży wpływ na komfort ich pracy. Najważniejsze jest to, by uniform był wygodny i przewiewny, a jednocześnie prezentował się reprezentacyjnie.

Kolorystyka odzieży medycznej

Niegdyś ubrania medyczne w Polsce występowały w jednym kolorze – białym. Obecnie odzież dla lekarzy i pozostałych pracowników medycznych nie musi ograniczać się do tej jednej barwy. Na rynku oprócz tradycyjnych białych uniformów, istnieje wiele żywych wersji kolorystycznych (np. niebieskich, różowych, zielonych itd.), które zwracają na siebie uwagę i wciąż wyglądają bardzo elegancko i profesjonalnie. Dzięki bogatej palecie barw pracownicy służby zdrowia mogą między innymi lepiej zadbać o swoje dobre samopoczucie, co jest w tej branży niezwykle ważną kwestią.

Najważniejsze cechy odzieży dla lekarzy

Oprócz profesjonalnego wyglądu odzież dla lekarzy musi posiadać pewne cechy wpływające na komfort jej użytkowania oraz żywotność. Ubrania medyczne przede wszystkim nie mogą krępować ruchów i powinny być wykonane z oddychających tkanin, które zagwarantują odpowiednią higienę pracownikom służby zdrowia. Dodatkowo materiał ten najlepiej by był wytrzymały na pranie w wysokich temperaturach. Ponadto bardzo ważne jest to, aby odzież była trwała, odporna na zniszczenia i łatwa w czyszczeniu, gdyż codziennie narażona jest na mechaniczne uszkodzenia oraz na kontakt z płynami ustrojowymi.

Odpowiedni rozmiar i krój

Aby lekarz prezentował się elegancko i jednocześnie czuł się swobodnie w swoim ubraniu, powinien zadbać o dobranie odpowiedniego rozmiaru oraz kroju. Bardzo ważne jest, żeby odzież była dopasowana do budowy ciała, lecz umożliwiała wykonywanie wszelkich ruchów. Zbyt duży uniform będzie natomiast prezentował się nieprofesjonalnie. Jeśli chodzi o krój, to warto wybierać ubrania posiadające odpowiednią ilość dobrze ulokowanych kieszeni, a także rozcięcia w górnej części stroju, które umożliwią sprawne sięganie do kieszonek znajdujących się w spodniach.