
Stres jest czymś, czego nie da się wyeliminować z naszego życia. Czasami może on działać motywująco, dzięki czemu człowiek ma więcej energii do stawienia czołu konkretnym zadaniom, ale w większości przypadków stres jest destrukcyjny.
Jak poradzić sobie ze stresem
Jak poradzić sobie ze stresem, aby nie demotywował, ale motywował do większej mobilizacji? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy jest inny i inaczej reaguje na różne bodźce wysyłane z zewnątrz, ale zawsze można próbować go oswoić. Jak to zrobić? Przede wszystkim przyglądając się swoim reakcjom na różne sytuacje i próbując sobie wytłumaczyć, a później zapanować nad nimi. Rozejrzyj się na początku wokół siebie, zastanów się, jak wpływa na ciebie środowisko, w którym żyjesz na co dzień – miejsce zamieszkania, praca i przede wszystkim ludzie znajdujący się wokół ciebie. Odkrycie źródła niepokoju rodzącego stres powinno skutecznie wyrugować go z twojego życia lub chociaż zminimalizować złe skutki jego oddziaływania.
Bardzo ważne jest też odpowiedzenie sobie na pytanie – czy to, co robię i jak żyję, daje mi spokój wewnętrzny i stabilizację, czy zaspakaja moje potrzeby. Mogłoby się wydawać, że nie są to czynniki istotne, ale jest zupełnie inaczej. Czasami bardzo ważne jest np. to, czy mieszkasz w miejscu, które daje ci możliwość kontaktu z naturą, czy też może jest to pusty, zabetonowany świat. Dla jednych to miejsce będzie najlepsze na świecie, a u innych może rodzić lęki, niepokój, a w efekcie stres. Badając te wszystkie obszary życia, czasami trzeba podjąć trudną decyzję np. o zmianie miejsca pracy, aby odzyskać utraconą harmonię ciała i ducha.
Zmień swoje nastawienie
To już zdecydowanie prostsze sposoby, które odpowiedzą na pytanie, jak poradzić sobie ze stresem? Dużo oczywiście zależy od człowieka, jego osobowości, ale zawsze można skutecznie nad sobą pracować w celu pozbycia się określonych zachowań i myśli.
Po pierwsze, nie możesz tłumic własnych uczuć. Nagromadzenie złych emocji prędzej czy później musi znaleźć swoje ujście, rodząc np. depresje czy nerwice. Druga ważna kwestia to totalna zmiana myślenia. Pozytywne nastawienie do świata będzie procentować i pozwoli ci patrzeć na świat przez różowe okulary, a różne trudności nie będą doprowadzały cię do kresu wytrzymałości.
Kolejna sprawa wiąże się z umiejętnością wybaczania sobie i innym ludziom. Trwanie w poczuciu krzywdy, żalu, także do siebie, prowadzi do ciągłego niepokoju i burzy skutecznie harmonię wewnętrzną i spokój.
Niezaprzeczalnie bardzo ważną sprawą jest umiejętność relaksowania się w samotności lub w gronie bliskich osób. Czasami samotny spacer po lesie, czy dłuższa chwila odpoczynku w wygodnym fotelu ze słuchawkami w uszach, z których sączy się kojąca umysł i serce muzyka, może zdziałać wiele dobrego. Tak samo rozmowa z przyjacielem i wspólny wypad za miasto może być balsamem na jątrzące się rany.
Pojawia się jeszcze jedno pytanie: jak poradzić sobie ze stresem, kiedy na głowie jest masa spraw i ludzi oczekujących na twoją pomoc? Naucz się odmawiać i tak programuj swój grafik, aby zminimalizować ponadludzki wysiłek ciągłego biegania z miejsca na miejsce.
Wśród wielu możliwości radzenia sobie ze stresem jest także sport. Zmuszenie się do wysiłku fizycznego, choć parominutowego w ciągu dnia, pozwoli ci solidne wypocząć wewnętrznie i pozytywnie nastawić dożycia. Podczas wysiłku fizycznego wytwarzają się hormony szczęścia, organizm się dotlenia i mózg lepiej zaczyna funkcjonować. To chyba jedna z lepszych recept na odreagowanie.
Oczywiście nie można zapominać o dobrym śnie i zapewnieniu sobie, choć kilkunastu dni odpoczynku w ciągu roku na słodkie „nicnierobienie” na wakacjach.