Często mówi się o tym, jak niebezpieczne w skutkach mogą być zatrucia czadem – o potrzebie zainstalowania wykrywacza gazu w kotłowniach zazwyczaj nie trzeba nikomu przypominać. Jednak zdarza się tak, że warto zakupić dodatkowo przenośny detektor gazu. Nie wszyscy są świadomi jego licznych zalet.

Wielkim plusem przenośnego detektora gazu będzie na przykład to, że oferuje bardziej różnorodne zastosowanie niż receptory miejscowe. Taki sprzęt ma szansę być wykorzystywany zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na statku czy też w pojeździe o silniku gazowym. Działa doskonale we wszystkich miejscach, w jakich istnieje przypuszczenie szczelin w instalacji gazowej. Jest nieodzownym elementem wyposażania w jednostkach specjalizujących się w montowaniu instalacji gazowych.

Przenośny detektor gazu jest zasilany akumulatorem. Poziom baterii wskazują różnokolorowe diody bądź informacja widoczna na jego wyświetlaczu. Tego typu akcesoria mogą zostać wyposażone w wysięgi, które znacznie ułatwiają obserwację także w niełatwo dostępnych miejscach. Świetnie, jeśli przenośny detektor gazu został wyposażony w latarkę LED. Ponieważ tego rodzaju narzędzia zazwyczaj używane są w czasie prac terenowych, powinno się wyekwipować je w adapter umożliwiający ładowanie w pojeździe.

Przenośny detektor gazu może być stosowany w każdym budynku o ogrzewaniu gazowym, chociaż do tego typu przeznaczeń słuszniejszym wydaje się nieruchomy detektor wielogazowy o zasilaniu sieciowym, albowiem daje gwarancję nieprzerwanego sprawdzania stężenia gazu w powietrzu. Tego typu narzędzie zawsze znajduje się w stanie gotowości do pracy, gwarantując stałe poczucie bezpieczeństwa. Przez cały czas należy jednak pamiętać o właściwym serwisie sprzętu – zwłaszcza po upływie gwarancji.