Trekking jest aktywnością, która ma wielu zwolenników. Co więcej, ich grono co roku powiększa się i nie ma w tym nic dziwnego: górskie wędrówki mogą dostarczyć wiele satysfakcji, a przy tym pozwalają podziwiać niesamowite, zapierające dech widoki.

Odpowiedni strój to nie wszystko

Podczas przygotowań do trekkingu większość osób zwraca szczególną uwagę na dobrze dobrany strój, co jest oczywiście istotne, warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna kwestia, o której trzeba pamiętać. Odpowiednio dobrane bluzy dresowe męskie wraz z wygodnymi spodniami zapewnią komfort w trakcie marszu, należy jednakże wziąć pod uwagę także inne, mniej oczywiste kwestie, jak uzupełnianie bilansu kalorycznego.

W trakcie wędrówki po nierównym, górzystym terenie spalamy zdecydowanie więcej kalorii niż spacerując po miejskich chodnikach. Obniżenia i podwyższenia terenu, a także wysiłek związany z utrzymaniem stabilnej pozycji w trakcie wędrówki po nierównościach wiążą się ze zdecydowanie większym zużyciem kalorii, które trzeba uzupełnić.

Czy należy uzupełniać deficyt kaloryczny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani jednoznaczna. Z jednej strony, wyższa utrata kalorii oznacza możliwość utraty zbędnych kilogramów, jednak z drugiej – nie każdy chce schudnąć. Ponadto, brak odpowiedniej ilości kalorii podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jakim jest trekking, nie jest dobrym pomysłem. Może bowiem okazać się, że mamy mniej siły, czujemy się słabo, a w najgorszym przypadku może nawet dojść do utraty przytomności.

Podczas długich wędrówek po nierównym terenie normalne posiłki o standardowej objętości nie będą wystarczającym rozwiązaniem. W takiej sytuacji doskonale sprawdzić się mogą wysokokaloryczne przekąski – bowiem spożywanie zdecydowanie większych, zdrowych posiłków będzie po prostu zadaniem niemożliwym dla żołądka. Dodatkowo, obciążanie się w przerwach od marszu znacznymi ilościami żywności utrudni trekking.

Jak nadrobić utracone podczas trekkingu kalorie?

Jeśli chodzi o nadrobienie braków kalorycznych już po powrocie do domu, kwestia jest dość prosta. Wystarczy nieco zwiększyć porcje jedzenia lub zamienić niektóre posiłki na takie, które są przygotowywane z wysokokalorycznych składników. Jak wspominaliśmy, takie rozwiązanie nie będzie jednak dobrą opcją podczas długiej wędrówki.

W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się wysokokaloryczne przekąski. Warto zabrać ze sobą baton (np. proteinowy), ulubione orzeszki, nieco daktyli czy gorzką czekoladę. Wszystkie te przekąski nie tylko pozwolą nieco nadrobić utracone kalorie, ale również mogą okazać się prawdziwym ratunkiem w razie spadku cukru spowodowanego dużym wysiłkiem fizycznym.

Należy jednak pamiętać, że nadrabianie utraconym kalorii niezdrowymi posiłkami czy przekąskami być może przyniesie zamierzony efekt w postaci odzyskania utraconych zasobów, ale jednocześnie – wpłynie negatywnie na zdrowie. Dlatego też warto odpowiednio dobierać posiłki i przekąski, zapewniając sobie większą dawkę zdrowych, a nie pustych kalorii.