jak mniej wydawaćNie wierzymy w polityków i cudowne rozwiązania ekonomistów, spodziewamy się ciężkich czasów, ale nie załamujemy rąk. Oto siedem porad jak zmienić nasze życie, żeby przetrwać kryzys i być szczęśliwym.

Według sondażu przeprowadzonego przez pięć europejskich dzienników, w tym „Gazetę Wyborczą” wynika, że mieszkańcy naszego kontynentu obawiają się przyszłości.  Większość badanych uważała, że w najbliższych latach sytuacja gospodarcza w ich krajach się pogorszy. Polska część sondażu pokazała jednak pewien paradoks. Podobnie jak i w innych krajach, w Polsce dominowali pesymiści, ale optymistów było więcej niż gdzie indziej, bo aż 44 procent. Zarazem  Polacy najmniej ze wszystkich ufają swoim politykom, bo wiarę w nich pokłada tylko 3 procent z nas. Jak to jest? Najwyraźniej uważamy, że po prostu poradzimy sobie sami. Oto siedem sposobów, od których należy zacząć.

1.     Panuj nad swoimi pieniędzmi

Najlepiej przy pomocy kartki i długopisu lub arkusza kalkulacyjnego. Stara zasada mówi, że nie pokonasz swojego przeciwnika jeśli nie będziesz miał wiedzy na temat jego wojsk. Nie masz najmniejszych szans w walce z wydatkami jeżeli nie będziesz wiedział ile i na co wydajesz. Notuj wszystkie wydatki. Zbilansuj swój budżet. Co miesiąc wyznaczaj ile możesz wydać i staraj się tego trzymać.

2.     Zrezygnuj z rzeczy, które nie są tobie i twoim  bliskim potrzebne, nie dają wam pożytku, szczęścia ani przyjemności 

A więc przede wszystkim musisz walczyć z rutyną. To ona sprawia, że odruchowo wydajesz pieniądze i niechętnie zmieniasz swój styl życia. Czy gnicie w korku w drodze do pracy, szukanie miejsca parkingowe i jeszcze płacenia za parking jest na pewno dla ciebie wygodniejsze niż dojazd komunikacją miejską i lektura książki? Czy na pewno wieczorny drink każdego dnia sprawia, że czujesz się lepiej? Czy nie ciekawie byłoby rozejrzeć się za innym sklepem spożywczym niż ten, w którym zawsze robisz zakupy i porównać ceny?

3.     Mądrze gospodaruj

Nie trwoń ich bez sensu. Kiedy masz w jakiejś sprawie zadzwonić ze swojego telefonu zastanów się czy nie lepiej wysłać maila. Kiedy rozmawiasz często z rodziną z zagranicy zastanów się czy nie warto byłoby poświęcić 10 minut i nauczyć się obsługi Skype’a. Czy wiesz jakie obowiązują w twoim domu taryfy na wodę, prąd czy gaz? Kiedy jest oszczędniej prać, włączać zmywarkę?

4.     Inwestuj swoje pieniądze

Posłuchaj porady Rafała Ziemkiewicza na Radzsobie.pl – pieniądze są jak króliczki, uwielbiają się rozmnażać, ale trzeba o nie dbać i zapewniać im dużo ruchu. Dobrze dbać, a więc wiedzieć jakie masz oprocentowanie na koncie i jakie jest na kontach konkurencyjnych. Zainteresować się funduszami i inwestycjami, ale pamiętając o kolejnej regule:

5.     Nie ryzykuj nadmiernie

Pamiętaj chwilowa emocja nie jest warta wielu lat twojej pracy. Zanim zainwestujesz dowiedz się jakie są gwarancje zwrotu. Nie podejmuj decyzji pochopnie. Nie dawaj się ponieść emocjom i grającym na nich doradcą. W pokerze wygrywają ci, którzy do końca zachowują trzeźwy umysł i spokój. W życiu często też. Długotrwałe inwestycje w sytuacji dużego niepokoju społecznego powinny być bezpieczne. Staraj się mieć możliwie dużą wiedzę o instytucjach, w których lokujesz pieniądze.

6.     Nie szpanuj bez potrzeby

Są środowiska, w których by się utrzymać na powierzchni zdobywać kontrakty lub pracę trzeba mieć dom z basenem, samochód z kierowcą lub sztuczne piersi. Ale większości z nas to na szczęście nie dotyczy. Dużą część ludzkich wydatków pochłaniają drogie, luksusowe produkty, które kupowane są tylko po to by się pokazać. Czasami w życiu trzeba szpanować. Ale za każdym razem powinieneś się przed zakupem zastanowić czy na pewno potrzebujesz tego co kupujesz, albo czy prestiż, który ma ci to przynieść jest rzeczywisty i do czegoś przydatny.

7.     Pamiętaj – wszyscy jedziemy na tym samym wózku   

A jak wiadomo – w kupie raźniej. Twoja sytuacja nie jest odosobniona. Nie jesteś wyjątkiem. Jeśli nadejdą kolejne fale kryzysu, to pogorszy się wszystkim. Nie takie kryzysy Polacy przeżyli, a poza tym po każdej burzy w końcu musi wyjść słońce.

A jeśli sytuacja się – wbrew obawom – nie pogorszy tylko polepszy. Wtedy stosując się do tych rad będziesz jeszcze bogatszy, na pewno na nich nie ucierpisz!